Altaron

Witaj w Altaronie!

Znajdujesz się na krawędzi między światem realnym,
a magicznym Altaronem. Zrób krok do przodu i przeżyj
niesamowitą przygodę!

Connect with Facebook

Wróć   Forum Altaron.pl > Luźne pogaduchy > Dyskusje

Krótka Wiadomość
[2023-05-02 14:55] Wprowadziliśmy kolejne drobne zmiany i poprawki. Przed zalogowaniem się do gry prosimy o pobranie najnowszej wersji klienta. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową listą zmian.

Komunikaty

Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stare 14-07-13, 07:37   #21
Walles
 
Avatar Walles
 
Zarejestrowany: Maj 2011
Skąd: Warszawa
Postów: 978
Domyślnie

UP: Jesteś upośledzony albo głuchoniemy. Ewentualnie zamiast moich linków otworzyłeś redtube.
Walles jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 07:57   #22
Krzychu2
 
Zarejestrowany: Maj 2011
Postów: 60
Domyślnie

To i ja jeszcze dodam parę groszy od siebie
Po pierwsze Jezus nigdy nie mówił żeby budować kościół który przypomina "kurę".
"Bóg jest wszędzie", więc nie widzę większego sensu uczęszczać do instytucji która była budowana na kłamstwie i dyskryminacji np. kobiet wykorzystując głupotę ludności ^^

Najważniejszym elementem w każdym budynku aby dobrze i długo funkcjonował jest "fundament"! A taka religia która została stworzona na wykorzystywaniu głupoty, za pracę i pieniądze innych ludzi nie powinna w ogóle egzystować!

Już od długiego czasu zauważyłem pewne fakty, że większość moich znajomych którzy są wierzący (hah jak wolno tak nazwać) są bardziej negatywnie nastawieni do ludzi. Wręcz kipią nienawiścią do innych którzy mają odmienne poglądy niż oni itp. ;p

Pozdrawiam ;)
http://www.youtube.com/watch?v=JriwtpgbTtk
Krzychu2 jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 10:41   #23
Gekko
 
Avatar Gekko
 
Zarejestrowany: Cze 2013
Postów: 77
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Gekko
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krzychu2 Zobacz post
To i ja jeszcze dodam parę groszy od siebie
Po pierwsze Jezus nigdy nie mówił żeby budować kościół który przypomina "kurę".
"Bóg jest wszędzie", więc nie widzę większego sensu uczęszczać do instytucji która była budowana na kłamstwie i dyskryminacji np. kobiet wykorzystując głupotę ludności ^^

Najważniejszym elementem w każdym budynku aby dobrze i długo funkcjonował jest "fundament"! A taka religia która została stworzona na wykorzystywaniu głupoty, za pracę i pieniądze innych ludzi nie powinna w ogóle egzystować!

Już od długiego czasu zauważyłem pewne fakty, że większość moich znajomych którzy są wierzący (hah jak wolno tak nazwać) są bardziej negatywnie nastawieni do ludzi. Wręcz kipią nienawiścią do innych którzy mają odmienne poglądy niż oni itp. ;p

Pozdrawiam ;)
http://www.youtube.com/watch?v=JriwtpgbTtk
Kościół jest po to by zrzeszać wierzących ludzi by po prostu wspólnie się modlić, Jezus sam odprawiał msze w zbiorowisku ludzi więc można to nazwać "kościołem" tyle że nie było wtedy takiego budynku (tutaj masz coś o tym http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieczernik), Bóg jest wszędzie to prawda ale co ma piernik do wiatraka mi wytłumacz? Znowu porównanie średniowiecznego kk z dzisiejszym kościołem ludzie co wy z tym macie?

A dlaczego nie powinna egzystować? bo twoje jest takie widzimisię? Za pieniądze innych ale zauważ też że za te nasze pieniądze nie tylko rozpływają się w kk gdzie jest tylko (0,5%) odpisu a duża część tych pieniędzy nasza władza przepierdala na drogie wina, kluby go go, drogie garnitury,prywatne samoloty gdzie po prostu mogli by wsiąść do taniej linii i nie uszczuplać budżetu, także ja nie rozumiem tego ataku na kościół z waszej strony, zanim zaczniecie kopać leżącego ruszcie głowami i zobaczcie że jest ktoś o wiele bardziej złodziejski i do tego niszczycielski i na dodatek działa legalnie innymi słowy rucha nas wszystkich w kakao bez poślizgu.

Twoi znajomi to margines i nie przyrównuj ich do ogółu społeczeństwa tyle.


Ostatnio edytowane przez Gekko ; 14-07-13 o 11:03
Gekko jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 21:27   #24
Krzychu2
 
Zarejestrowany: Maj 2011
Postów: 60
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gekko Zobacz post
Kościół jest po to by zrzeszać wierzących ludzi by po prostu wspólnie się modlić, Jezus sam odprawiał msze w zbiorowisku ludzi więc można to nazwać "kościołem" tyle że nie było wtedy takiego budynku (tutaj masz coś o tym http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieczernik), Bóg jest wszędzie to prawda ale co ma piernik do wiatraka mi wytłumacz? Znowu porównanie średniowiecznego kk z dzisiejszym kościołem ludzie co wy z tym macie?

A dlaczego nie powinna egzystować? bo twoje jest takie widzimisię? Za pieniądze innych ale zauważ też że za te nasze pieniądze nie tylko rozpływają się w kk gdzie jest tylko (0,5%) odpisu a duża część tych pieniędzy nasza władza przepierdala na drogie wina, kluby go go, drogie garnitury,prywatne samoloty gdzie po prostu mogli by wsiąść do taniej linii i nie uszczuplać budżetu, także ja nie rozumiem tego ataku na kościół z waszej strony, zanim zaczniecie kopać leżącego ruszcie głowami i zobaczcie że jest ktoś o wiele bardziej złodziejski i do tego niszczycielski i na dodatek działa legalnie innymi słowy rucha nas wszystkich w kakao bez poślizgu.

Twoi znajomi to margines i nie przyrównuj ich do ogółu społeczeństwa tyle.

Haha jakie argumenty ^^ Uważasz że bez kościoła nie można wspólnie się modlić? Jezus wszystko co miał rozdawał biednym i nigdy żadnych pieniędzy by nie przyjął od ludzi (o ile o tym samym ziomku gadamy) co jest przeciwieństwem naszych cudownych kapłanów, którzy się z tego utrzymują.

Sam przyznajesz się że jest to szajka złodziei, więc nie wiem po co bronisz kogoś kto nie zasługuje na obronę? Są wyjątki nie powiem że nie, ale w polityce też się takie zdarzają jak np. milioner palikot, który już nie potrzebuje pieniędzy. Ponieważ spokojnie do końca swojego życia mu już wystarczy, więc chce coś zrobić jeszcze dobrego dla innych ;)

Co do moich znajomych to mam ich dużo w porównaniu do niektórych, więc różni się trafiają. Co nie oznacza że masz kogoś obrażać bez powodu.
Nie wstawiaj bezsensownych obrazków, bo tylko się ośmieszasz! Chyba że ten obrazek świadczy o tobie to rozumiem ;]
Krzychu2 jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 21:49   #25
smoku71
 
Zarejestrowany: Lis 2012
Postów: 24
post

Przeglądam sobie te Wasze opinie i zastanawia mnie kilka rzeczy.

1) "Fajna" pozycja ateistów broniących Rzeczpospolitej Polskiej (demokratycznej) od religii (liczba mnoga), które wyznaje przecież większość społeczeństwa.
Mówię tu o wszystkich religiach, w naszym kraju - głównie monoteistycznych, które w dużym stopniu zgadzają się co do najważniejszych - czy jak kto woli - najdrażliwszych kwestii.

2) Podejście do Kościoła Katolickiego (bo o nim głównie trwała tutaj mowa) i wiedza teologiczna, opierająca się na opiniach obiegowych?

Prawda jest taka, że spora część Katolików, i mówię to z bólem jako Katolik, poza "byciem na mszy" w niedzielę i modleniem się, gdy dzieje się coś złego, nie bardzo ma pojęcie, o co w Tym wszystkim chodzi.

I chcąc-niechcąc zgodzę się tutaj ze Slythią, że niestety znajomość Biblii a nawet podstawowych zagadnień, nie mówiąc o już sprawach duchowych, jest ludziom czasem zupełnie obca.

Idąc dalej, skoro część "katolików" propaguje taką postawę, czy może dziwić podejście, osób innej wiary czy ateistów?
Niestety tworzy to trochę fałszywy obraz i mocno spłyca spojrzenie.

Ludzie mający pretensje to mainstreamu "hejtują" go głównie za to, że ukazuje się ich, grupy wyznaniowej demokratycznego Państwa, jako troglodytów, ukazując jedynie najgorsze jej strony, pomijając niemalże całkowicie strony dobre.

3) Jeżeli ktoś ma wolę być Katolikiem w kraju "wolnym" - ma do tego prawo.
Jeżeli istnieje telewizja którą chce oglądać tak duża liczba osób - prawo wolnego rynku.
Jeżeli, prawo konsumentów jest łamane - mają prawo odwołać się od decyzji.
Nie widzę w tym nic zdrożnego i niezgodnego ze standardami cywilizowanego świata.

4) Co do interpretacji Nowego Testamentu - Jezus Chrystus, to nie był Robin Hood.
To nie polegało na zabieraniu złym i dawaniu dobrym. Jeżeli ktoś chce podejmować tematy teologiczne, proponuję najpierw lekturę Ewangelii a nie klepanie głupot.
Kościół to nie organizacja w formie prawnej, tylko wspólnota.
Każda religia gromadzi się we wspólnotach. Właśnie o wspólne przeżywanie wiary tutaj chodzi.
Co z tego, że palisz w domu kadzidełka, śpiewasz i stajesz na głowie, jak zamykasz się na innych ludzi?

Co do bajońskich zarobków księży... hehh... :)
Legendarne już tace, za które kupuje się mercedesy...
Heh... Niech się zastanowią ile wrzucają na tacę Ci "niepraktykujący", nie wierzący w system, którzy najgłośniej krzyczą? 4x 1zł /m-c? 0zł?

To naprawdę całkiem śmieszne sumy.
Każdy daje ile chce. Nie jest to tak kolorowe jak się wydaje.

Btw. skoro politycy to złodzieje, urzędasy to złodzieje, księża to złodzieje, zagraniczne koncerny to złodzieje, polskie koncerny to też złodzieje, w zasadzie Polacy sami nazywają się nawzajem złodziejami... to coś tu nie gra. Trochę oklepane.

5) Etyka. Fajna rzecz.
Podobno oręż w dłoniach społeczeństw liberalnych.
Mawia się, iż moralność sama dla siebie nie potrzebuje ani ideii ani religii.
Dlaczego zatem, dzieje się tak, że etyka zawsze upada jako pierwsza?

W systemie bezwyznaniowym, człowiek staje się kolejnym numerem, trybikiem, który stoi tuż za PKB, który produkuje.
Dobro ogółu stawiane jest przede wszystkim - przy czym ogół jest wyrazem interesów większości. Jednostka jako taka traci znaczenie.
Liczy się masa a ogólne zasady dyktuje głównie mainstream (vel propaganda), który kreuje rzeczywistość.
Nie chodzi tu o teorie spiskowe, a o naturalne poszukiwanie wartości przez człowieka. Od początku była albo religia, albo status materialny.
Co jest lepsze? Każdy wybiera za siebie.
W sferze publicznej decyduje większość. Złota zasada demokracji.

~*~*~*~*~

Przedstawiłem swoje refleksje i nie mam zamiaru wchodzić w jakiekolwiek tyrady, gdyż prawda jest taka, że ani ateiści nie przekonają katolików, że są w błędzie, ani katolicy nie nawrócą swoimi postami forumowiczów na siłę.

~*~*~*~*~

@ Slythia: W zasadzie czytając ten temat, nie bardzo miałem ochotę się w niego włączać, bo odnosząc się do poziomu merytorycznego dyskusji na forum, wiem w co może przerodzić się tego typu "pogawędka" jednak właśnie ta etyka mnie poruszyła... a właściwie jej brak.

Jeżeli ktoś uznaje, że Polska krajem wyznaniowym nie jest.
Jeżeli mówi o wolności, wierzeniu/lub nie, w co się chce i pozostawienie tego w sferze prywatnej, oraz twierdzi, że "zakazana jest jakakolwiek dyskryminacja czy obrażanie grup społecznych" a następnie włącza się do rozmowy w temacie który jest w istocie hejtem... to nie widzę w tym żadnej spójności.

W życiu zawodowym, w pewnych dużych przedsiębiorstwach, nauczyli mnie żelaznych zasad, obowiązujących we wszystkich cywilizowanych krajach, w tym również tych Europejskich, wspomnianych w temacie.

Mianowicie: Sfera religijna pozostaje w pracy zawsze sferą prywatną i nikt, komu powierza się odpowiedzialność za jakikolwiek obszar zawodowy nie ma prawa wykorzystywać swojego autorytetu, do celów jakiejkolwiek, nazwijmy to propagandy (czy to pozytywnej czy negatywnej).

Twórca gry wchodzący w taki wątek, w sposób naturalny staje się tubą propagandową, własnych przekonań o dość wyraźnym wydźwięku.

Slythio, zdaję sobie sprawę, że potrafisz toczyć rozmowę na poziomie, ale z pewnych zachowań i wypowiedzi, pełnione przez nas funkcje, zwyczajnie nas wykluczają (ze względu na etykę właśnie).

Biorąc pod uwagę, średnią wieku Altarońskiego gracza (nie ubliżając tym bardziej "letniejszym":)), jest to trochę poniżej poziomu, który reprezentujesz.

Żebyś nie poczuła się urażona - każdy ma prawo do własnego zdania, ale kiedy zachodzi konflikt interesów (MG vs. gracze) i włącza się w temat, w którym zachodzi konflikt wartości, niczego poza huraganem tutaj nie uzyskamy.
Tym gorzej dla gry jeśli, ktokolwiek poczuje się urażony i ze względu na czyjąś wypowiedź zrezygnuje udziału w przedsięwzięciu jakim jest Altaron.

Sam temat jest zwyczajnym spamem, zapraszającym do hejtu.
I w zasadzie ta dyskusja powinna się toczyć raczej w linku podanym przez autora niż tutaj.

Tyle z mojej strony.
Pozdrawiam,
Myzael.

Ostatnio edytowane przez smoku71 ; 14-07-13 o 22:41
smoku71 jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 22:34   #26
Gekko
 
Avatar Gekko
 
Zarejestrowany: Cze 2013
Postów: 77
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Gekko
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krzychu2 Zobacz post
Haha jakie argumenty ^^ Uważasz że bez kościoła nie można wspólnie się modlić? Jezus wszystko co miał rozdawał biednym i nigdy żadnych pieniędzy by nie przyjął od ludzi (o ile o tym samym ziomku gadamy) co jest przeciwieństwem naszych cudownych kapłanów, którzy się z tego utrzymują.

Sam przyznajesz się że jest to szajka złodziei, więc nie wiem po co bronisz kogoś kto nie zasługuje na obronę? Są wyjątki nie powiem że nie, ale w polityce też się takie zdarzają jak np. milioner palikot, który już nie potrzebuje pieniędzy. Ponieważ spokojnie do końca swojego życia mu już wystarczy, więc chce coś zrobić jeszcze dobrego dla innych ;)

Co do moich znajomych to mam ich dużo w porównaniu do niektórych, więc różni się trafiają. Co nie oznacza że masz kogoś obrażać bez powodu.
Nie wstawiaj bezsensownych obrazków, bo tylko się ośmieszasz! Chyba że ten obrazek świadczy o tobie to rozumiem ;]
Ok to teraz zacytuj mi to miejsce gdzie napisałem że bez kościoła nie można się wspólnie modlić, nie wciskaj ludziom słów których oni sami nie powiedzieli.

Nigdzie nie przyrównałem kk do obecnego rządu bo to by było po prostu śmieszne i pozbawione wszelkiej logiki, kościół w dzisiejszych czasach zasługuje na obronę ponieważ jest stale atakowana ze wszystkich stron czy to przez ateistów, inne wyznania, rząd, laików,różne grupy społeczne.

Palikot to śmieć tyle w tym temacie.

Nikogo nie obrażam (poza tym pOSŁEM) tylko przestrzegam cię przed wrzucaniem do worka całego społeczeństwa katolickiego w związku z tym że masz "większość" znajomych którzy są
Cytat:
są bardziej negatywnie nastawieni do ludzi. Wręcz kipią nienawiścią do innych którzy mają odmienne poglądy niż oni
, także ja nikogo tutaj nie obrażam.

a jeśli chodzi o rysia peje to jest to idiota i reprezentuje biedę umysłową udowodnił to na jednym z jego koncertów gdzie jawnie nawoływał do pobicia pewnego młodego człowieka, został za to pociągnięty do odpowiedzialności, dziwne że taka mała kara na niego spadła.
Gekko jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 23:37   #27
Krzychu2
 
Zarejestrowany: Maj 2011
Postów: 60
Domyślnie

Napisałeś:
Cytat:
Kościół jest po to by zrzeszać wierzących ludzi by po prostu wspólnie się modlić
Sam teraz twierdzisz że można modlić się bez kościoła, więc przyznajesz tym rację że jest on niepotrzebny i tylko obciąża obywateli dodatkowymi kosztami utrzymania.

Zauważyłem że sam nie wiesz co piszesz, więc dalsze tołkowanie tobie nic już raczej nie pomoże.

Cytat:
Palikot to śmieć tyle w tym temacie.
Cytat:
a jeśli chodzi o rysia peje to jest to idiota
Wyzywasz innych, co świadczy o twojej malej inteligencji lub całkowitym bezmózgowiu. Twierdząc że nikogo nie wyzywasz, może i masz rację, bo wiadomo że twoje słowa nie mogą dotknąć inteligentnego człowieka, ale obrażasz swoją matkę. Sprawiając jej przykrość nie używając mózgu o ile go posiadasz.
Krzychu2 jest nieaktywny  
Stare 14-07-13, 23:42   #28
grek
 
Avatar grek
 
Zarejestrowany: Wrz 2012
Skąd: mazury
Postów: 124
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do grek
kciuk w dół

Nasz kościół to NAJWIEKSZA mafia swiata i my polaczki gowno mozemy 90% polskich emerytow wydaje ,,na tace,, to co zostanie z emerytury po kupnie lekow a ksieza jeżdżą volvo polują sobie mają jachty nie pomagają biednym chyba ze ,,wierni,,patrzą
nie daje na taca od kilku lat i ksiądz udaje zawsze na ulicy iwgl ze mnie niema taka sytuacja. I zachęcam NIEDAWAJCIE na tace jezus niepobieral oplat za nauczanie ! Tylko pewne grubasy nie mają na utrzymanie żon ... i dzieci
__________________
ONE LOVE
grek jest nieaktywny  
Stare 15-07-13, 00:23   #29
Gekko
 
Avatar Gekko
 
Zarejestrowany: Cze 2013
Postów: 77
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Gekko
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krzychu2 Zobacz post
Napisałeś:

Sam teraz twierdzisz że można modlić się bez kościoła, więc przyznajesz tym rację że jest on niepotrzebny i tylko obciąża obywateli dodatkowymi kosztami utrzymania.

Zauważyłem że sam nie wiesz co piszesz, więc dalsze tołkowanie tobie nic już raczej nie pomoże.



Wyzywasz innych, co świadczy o twojej malej inteligencji lub całkowitym bezmózgowiu. Twierdząc że nikogo nie wyzywasz, może i masz rację, bo wiadomo że twoje słowa nie mogą dotknąć inteligentnego człowieka, ale obrażasz swoją matkę. Sprawiając jej przykrość nie używając mózgu o ile go posiadasz.
Nadawał byś się na redaktora gazety wyborczej bo nie rozumiem jak mogłeś zinterpretować to zdanie w ten sposób, można się modlić bez kościoła i z ale kościół jest potrzebny czy to ci się podoba czy nie, nie zakażesz milionom ludzi chodzić do niego.

U ciebie bardzo ciężko idzie czytanie ze zrozumieniem, chyba czas powtórzyć gimnazjum?

odnosząc się do palikota o którym wiadomo że to śmieć i to jest dobre porównanie dla kogoś kto jest posłem który ma reprezentować polaków, on chce wyrzec się polskości i rozpłynąć się w unii europejskiej to primo a o rysiu peji to już wspomniałem wcześniej to śmieć i jest ku temu powód by nazywać go śmieciem.

Dodam jeszcze to że wyrżnąłeś cytat z całego ogólnego kontekstu i w dodatku nic z niego nie wynika co ty mi tu próbujesz wciskać na chama, takiego talentu to pogratulować chyba sam michnik dawał ci porady co?

A i żebym nie był gołosłowny jak ty

śmieć nr 1 peja
Cytat:
12 września 2009 w Zielonej Górze w trakcie koncertu Pei doszło do bijatyki, w której poszkodowany został 15-letni uczestnik koncertu. O spowodowanie bójki został oskarżony sam raper, który w odpowiedzi na obraźliwe gesty ze strony nastolatka najpierw go wulgarnie zwymyślał, a następnie – po widocznym braku reakcji ze strony ochrony – zachęcił tłum do jego pobicia, przy czym pobita została inna osoba, niż ta wyzywająca
znacznie gorszy śmieć od peji to palikot
Cytat:
- Przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości – stwierdził Janusz Palikot.
Niech to powie naszym dziadkom którzy walczyli i ginęli z dumą o wolną Polskę.

Cytat:
Już niemal każdego dnia faszyści - narodowcy coś lub kogoś podpalą, pobiją, zagrożą, lub chociaż powydzierają gęby i poprzerywają spotkaniach, które ich zdaniem nie powinny się odbywać. Są jak pluskwy: poukrywani, pochowani, ale jeśli dać im żer, wyłażą z tych swoich szpar i nagle jest ich pełno J.Palikot

***
Cytat:
Zachowanie Palikota wyczerpuje znamiona opisane w artykule 255 kodeksu karnego, który dotyczy publicznego nawoływania do występku. Tekst, o którym mówimy, może również być traktowany jako podżeganie – do naruszenia nietykalności cielesnej, do zniewagi, pomówienia

Ostatnio edytowane przez Gekko ; 15-07-13 o 10:15
Gekko jest nieaktywny  
Stare 15-07-13, 00:23   #30
smoku71
 
Zarejestrowany: Lis 2012
Postów: 24
Domyślnie

Cytat:
Sam teraz twierdzisz że można modlić się bez kościoła, więc przyznajesz tym rację że jest on niepotrzebny i tylko obciąża obywateli dodatkowymi kosztami utrzymania.
Czytanie ze zrozumieniem nie boli.
Czasem trzeba wytężyć mózg, żeby pewne rzeczy zrozumieć, ale tak jak napisałem wyżej, warto czasami dokładnie dowiedzieć się o czym w ogóle się mówi. Mówisz o rzeczach o których nie masz bladego pojęcia.

Cytat:
Zauważyłem że sam nie wiesz co piszesz, więc dalsze tołkowanie tobie nic już raczej nie pomoże.
Nie każdy ma doktorat z socjologi, psychologii, psychiatrii, religioznawstwa i teologii jednocześnie. :)

Dziękuję za uwagę.
Tyle w tym temacie.

P.S. Skoro "wymiana poglądów" zeszła do rynsztoka, może warto zamknąć dyskusję?
Wydaje mi się, że od spraw Multipleksu, trochę odbiegła...
smoku71 jest nieaktywny  
Zamknięty Temat


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:29.


Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin