Altaron

Witaj w Altaronie!

Znajdujesz się na krawędzi między światem realnym,
a magicznym Altaronem. Zrób krok do przodu i przeżyj
niesamowitą przygodę!

Connect with Facebook

Wróć   Forum Altaron.pl > Altaron.pl > Wywiady

Krótka Wiadomość
[2023-05-02 14:55] Wprowadziliśmy kolejne drobne zmiany i poprawki. Przed zalogowaniem się do gry prosimy o pobranie najnowszej wersji klienta. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową listą zmian.

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stare 22-11-17, 09:57   #1
Wywiad z Sel'bo
jaskolaa jaskolaa jest nieaktywny 22-11-17, 09:57

Crusheros:
Witaj Sel'bo, zacznijmy od podstaw - jak masz na imię?

Sel'bo:
Cześć Crusheros - Leszek (drugiego imienia brak).

C:
Ile masz lat?

S:
24

C:
Skąd jesteś?

S:
Urodziłem się w Zielonej Górze, tam też już od 9 lat mieszkam ze względu na wcześniejszą naukę w technikum a obecnie studia. Niemniej dom rodzinny mam w małej wiosce obok Świebodzina (tak, tam gdzie Jezus!).

C:
Kim będziesz po studiach? Czy planujesz rozszerzać kwalifikacje, czy planujesz raczej prace w zawodzie?

S:
Właściwie to już jestem - projektantem w branży inżynierii sanitarnej - w zawodzie już pracuję, niemniej uważam, że cały czas należy poszerzać swoje perspektywy.

C:
Super, warto być niezależnym finansowo.
Jakie są twoje aspiracje życiowe?

S:
Hm... w planach dalekosiężnych na pewno zamierzam rozwijać rodzinną firmę. Jeśli chodzi o bardziej filozoficzne aspiracje... cóż, mam zamiar przeżyć życie tak, by zrobić wokół siebie jak najwięcej dobrego i by spoglądając rano w lustro widzieć "spoko gościa".

C:
Piękne marzenie, powodzenia w realizacji życzę.
Twoje hobby, ulubiona książka, film, zespół.

S:
Hobby - Altaron oczywiście. Ulubiona książka... czytam głównie high fantasy, jeśli miałbym przytoczyć jeden tytuł, który miałbym komuś polecić to byłby to cykl "Miecz Prawdy". Film - Ojciec Chrzestny. Zespół - Two Steps From Hell.

C:
Jak wygląda przeciętny dzień Selbo?

S:
Jeśli chodzi o dzień podczas roku akademickiego: poranek około godziny 8, zajęcia od 9 do 16, następnie szukanie czegoś dobrego na obiad (bo gotować umiem średnio, co najwyżej kochane pierogi od mamy!), popołudniami to, na co akurat jest chęć lub potrzeba - praca/altaron/relaks.
Podczas wakacji, gdy nie mam zajęć na uczelni, pracuję w biurze a popołudniami spędzam czas na świeżym powietrzu - rodzice mają małe gospodarstwo, sad, ogród etc. - mieszkając na wsi zawsze jest coś do roboty :).

C:
Ile czasu poświęcasz średnio na prace, nad Altaronem w ciągu tygodnia? Wiadomo że nie jest to wartość stała.

S:
To jest bardzo płynne. Mniej więcej dwa tygodnie przed i po starcie serwera spędzałem każdą wolną chwilę nad Altaronem (przez co narobiłem sobie sporo zaległości w pracy :D), także wtedy można było liczyć około 6-8 godzin dziennie, także myślę, że 40 godzin spokojnie w tygodniu wyrabiałem. Myślę, że taka średnia na obecną chwilę to jest jakieś 15 godzin tygodniowo, które spędzam nad zgłoszeniami, dyskusjami i faktycznym tworzeniem gry.

C:
Pytanie, które zapewne nurtuje wielu - jak dużo zarabiasz na tym?

S:
Pierwsze pieniądze zarobiłem od Slythi, gdy pewnego dnia poprosiła mnie o napisanie artykułu (bądź newsa - nie pamiętam), a ja odmówiłem, ze względu na... "brak weny". Przelała mi wtedy 50 zł, bym tą wenę odnalazł w 0,5 dobrego trunku. Tak też się stało ;). Obecnie nad Altaronem pracuję charytatywnie, dla własnych ambicji. Umówmy się, gdybym miał liczyć sobie tak jak w pracy zawodowej, to cena statusu musiałaby wzrosnąć 10-krotnie.

C:
Mówiąc o Slythi - 4 lata temu, kiedy robiłem sobie przerwę, ona była głową biznesu. Jak to się stało, że zostałeś gmem, jak długo nim jesteś i co się stało z nią?

S:
Co do Slythi - z powodów osobistych, o których nie czuję się upoważniony by mówić, musiała zrezygnować z gry. Zapewniam jednak, że ma się bardzo dobrze! Co do mnie zaś - GM to właściwie tylko skrót przed nickiem, myślę, że tak na prawdę od lat pełniłem tę funkcję, niemniej stwierdziłem, że należy to wszystko uporządkować, by gracze czuli się mniej zagubieni i wiedzieli do kogo się zgłaszać. A jak się stałem GM... to dość długa historia, mam opowiadać?

C:
Jasne, ludzie powinni Cię poznać, zwłaszcza ci nowi, których ściągamy do gry.

S:
A więc: o Altaronie dowiedziałem się w 2009 roku (dokładny dzień wyznacza dzień, w którym zarejestrowałem się na wortalu). Tego dnia Altaron dostał własną domenę, bo hunted.pl czyli strona, na której ówcześnie się znajdował dział o "Projekcie Arcadia" (bo tak wtedy nazywał się projekt), miał ambicję by stać się stroną fanowską Tibi. W związku z tym, wortal ten nie mógł mieć nic wspólnego z otsami. Później zaś się już potoczyło - pomagałem we wczesnych testach, pisałem propozycje, dyskutowałem, pomagałem ile się da, aż zostałem zauważony i chcąc nie chcąc w dniu startu serwera ówcześni GMowie (Trav i Prakt) zapytali mnie czy nie chcę im pomóc, bo nie spodziewali się takich tłumów na starcie. Zgodziłem się, wszedłem w grono administracji i tak już zostałem, gdy inni odeszli.

C:
Zasada działania, obowiązki, uprawnienia administracji. Po co są doradcy, co robią, jakie mają uprawnienia w grze (nie test serverze). Jest temat o tym, ale chyba nieaktualny.

S:
Należy wziąć pod uwagę, że co "władza" to trochę inaczej to wygląda. Obecnie jest tak, że ja jestem od podejmowania decyzji. Członem wykonawczym jest Pregusia oraz Mervakis - technicznie implementują moje założenia do gry. Należy nadmienić też, że Pregusia jest tak na prawdę głównym administratorem całego projektu, mającym dostępy do wszystkiego co tylko możliwe - ja nie mam i mieć nie chcę dostępu do wielu spraw. Mam tam, gdzie mi jest to potrzebne, niemniej to Pregusia jest człowiekiem, który często trudzi się najdłużej nad moimi pomysłami - i tu należą mu się gromkie brawa, bo człowiek stoi na uboczu i niczym się nie chwali.
Doradcy - tak nazywamy osoby, które mają rangi w grze oraz na forum (piszą na pomarańczowo, mogą dawać notatki oraz nl). Pilnują oni porządku na serwerach i forum. Jest jednak jeszcze grupa "zwierzątek" (do których nalezą oczywiście doradcy) - jest to grono graczy, których osobiście wybieram, i z którymi omawiam wszelkie zmiany związane z grą. Mamy swoje zamknięte forum i tam zwierzątka mogą pisać swoje propozycje a ja mogę pytać ich o zdanie na różne tematy.

C:
Czy serwery non-pvp i cpvp sa na tej samej maszynie?

S:
Tak.

C:
4 lata temu pamiętam, że było dość głośno o tym - teraz też czasem się przewija tu i tam magiczny projekt "Nowa Gra". Czy nadal pracujecie nad tym, jakie są postępy itd.? Z tego co pamiętam miał to być wasz własny silnik, żeby się można było otwarcie reklamować itd.

S:
Po prawdzie to i obecny silnik w 90% jest "nasz". Projekt nazywany "Nową Grą" jest projektem kierowanym przez Pregusie. To on spędził już setki (jeśli nie tysiące) godzin nad pracą, nad tym projektem. Jeśli chodzi o kwestie czysto techniczne - jest na prawdę dobrze, niemniej nie znam się na tym na tyle, by mówić o konkretach. Oczywiście wszystkie składowe elementy Gry są tworzone od podstaw, stąd zajmuje to tak dużo czasu. Jest to zupełnie niezależny projekt, który w założeniu ma mieć wszystko to, co najlepsze w światach fantasy i klasycznych grach MMORPG. Mamy wielkie ambicje, niemniej na tę chwilę nie mogę więcej zdradzić.

C:
Ale będzie on platformą dla naszego Altaronu? Czy będzie to coś nowego?

S:
Będzie grą podobną do Altaronu, utrzymaną w podobnym klimacie, jednak zrobionym zupełnie od nowa, z nowymi założeniami jeżeli chodzi o fundamentalne systemy rozgrywki jak i kontent fabularny.

C:
Liczę, że zostawicie krasnoludy carskie i ideowe, to jak dla mnie najlepsza cześć fabuły Altaronu.

S:
Któż to wie... ;)

C:
Jakie są przeciętne koszta związane z updatem, najlepiej małym, jak ten ostatni z tą nową lokacją na Ankardii, która jest na cpvp, poza Wasza pracą ofc.?

S:
Największe koszty generują grafiki - niewiele osób może zdawać sobie z tego sprawę, ale koszty pojedynczej grafiki wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Trzeba sobie zdawać sprawę, że ze względu na strukturę w jakim tworzona jest gra, tych grafik potrzeba na naprawdę sporo nawet na z pozoru błahe rzeczy jak podłoże. Do tego dochodzi problem braku grafików tworzących w potrzebnym dla nas stylu. Oprócz tego reszta pracuje zazwyczaj bezinteresownie, poświęcając swój wolny czas na tworzenie gry.

C:
Więc nasze wsparcie w postaci SS jest jak najbardziej wskazane dla rozwoju gry, o czym warto pamiętać.

S:
Jasne - nic się nie marnuje.

C:
Czy planujecie "zangielszczenie" Altaronu i czy planujecie wersje mobilną?

S:
Nie - to wymaga zbyt dużego nakładu sił, który przeznaczamy w co raz większym stopniu na Nową Grę. Nowa Gra zaś będzie w języku angielskim.

C:
Dlaczego Altaron nie ma większej reklamy?

S:
Często słyszę to pytanie i wtedy odpowiadam - a jak sobie ją wyobrażasz?

C:
Np bannerki na jakichś forach, albo modna ostatnio reklama w innych grach mobilnych np. Domyślam się, że to koszta, ale mimo to warto spytać.

S:
Przed startem obecnej edycji napisałem do 6 wortali związanych z tematyką gier mmorpg. Zaproponowałem współpracę lub zapłatę za reklamę. Odpowiedź dostałem jedynie do tibia.net - z którym nawiązałem współprace. Jeśli chodzi o bardziej szerszą reklamę - koszty oraz sprawy związane z prawem. Poza tym umówmy się - o Altaronie wie na prawdę dużo osób, jest to jednak gra bardzo niszowa i, w odróżnieniu do obecnego trendu, wymagamy od nowego gracza sporo. Przestarzałe fundamenty w postaci chociażby clienta gry nie pomagają - zdajemy sobie z tego sprawę, niemniej jak wiadomo - obecny Altaron jest tworzony jedynie dla naszych obecnych graczy, nie wiążemy z nim już jakichś szerszych wizji.

C:
Czy jest Twoim zdaniem realna szansa na update przed gwiazdką?

S:
Mówimy o 24.12, tak?

C:
24.12.2017 - żeby nie było!

S:
;> Myślę, że jest taka szansa, aczkolwiek obiecałem wszystkim aktualizację w grudniu i nawet jeśli nastąpi ona 31 o 23:59 - nikt do mnie pretensji mieć nie może! Mówiąc całkiem serio - zostało dużo do zrobienia, a ze względu na to, iż ostatnio miałem bardzo intensywny okres na uczelni oraz w pracy - są małe opóźnienia. Kupiłem jednak zapas yerby i mam nadzieję, że dotrzymam słowa.

C:
Serdecznie dziękuje za poświecenie czasu na ten wywiad. Wiem, że jesteś zajętą osobą, ale mam nadzieje, że pomoże to kilku osobom zmienić zdanie na Twój temat i Altaronu jako takiego.

S:
Ja również dziękuję za taką możliwość.
__________________
12:52 Dreazillo [19]: EEE gdzie som krasnoludy bo poszłem w dul od bramy pulnocnej i nie ma

Ostatnio edytowane przez Obles ; 22-11-17 o 10:06.

jaskolaa
Zarejestrowany: Cze 2013
Postów: 47
Odwiedzin: 42696
Odpowiedź z Cytatem
Stare 22-11-17, 10:33   #2
Rahilux
 
Avatar Rahilux
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Postów: 1,518
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Rahilux
Domyślnie

A najważniejszego pytania jak zwykle brak...

Czy Kochaw to naprawdę stolica snobów?????
Rahilux jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 22-11-17, 11:13   #3
neilran
 
Avatar neilran
 
Zarejestrowany: Paz 2013
Skąd: Psiuu?
Postów: 676
Domyślnie

Nowa gra po angielsku, jeszcze na starość będę musiał się uczyć xD

@up z takim nastawieniem w stosunku do obecnego altaronu możemy sie Kochaw doczekać dopiero w nowej grze.
Ale jeśli NG będzie miała to co najlepsze tutaj i jakieś fajne nowinki, to będzie świetne.

Kto tworzy(ł) mapy do altaronu? Imo macie tutaj Genialnych maperów, tutaj lokacje mają urok, nie są schematyczne i puste jak np. zezenii, widać że moby prowadzą swoje życie itp..

Ostatnio edytowane przez neilran ; 22-11-17 o 13:11
neilran jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 22-11-17, 11:31   #4
Shrime
Doradca
 
Avatar Shrime
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Skąd: J-Bie Zdr.
Postów: 230
Domyślnie

Przeczytałem, całkiem niezły....ale wywiad z głosem bylby lepszy!
PS. Może jakiś screenek podłogi z NG? ;>
__________________
"Memories, they seem to show up so quick but they leave you far too soon "
Shrime jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 22-11-17, 12:57   #5
sokoskiii
 
Zarejestrowany: Lip 2017
Postów: 155
Domyślnie

Dobry wywiad.
Najważniejsze pytanie kim był Altrel? To był Mervakis czy ktos zupełnie nowy?
sokoskiii jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 22-11-17, 14:57   #6
c770832
 
Zarejestrowany: Gru 2011
Postów: 208
Domyślnie

Altrel to Zipek, juz dawno kazdy to wie..
c770832 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 24-11-17, 21:05   #7
Arkon
 
Avatar Arkon
 
Zarejestrowany: Kwi 2011
Skąd: Neolith
Postów: 1,235
Domyślnie

fajny wywiad ;--)
__________________
Akrą Siocher
Arkon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 24-11-17, 21:31   #8
Obles
 
Avatar Obles
 
Zarejestrowany: Paz 2009
Skąd: Olimp
Postów: 2,176
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Obles
Domyślnie

W Kochaw są same snoby, nie chciałbyś tam trafić .

Mapę do Altaronu na przestrzeni tych wszystkich lat tworzyło na prawdę sporo osób. Największą robotę zrobił na pewno Trav. Poza tym Slythia, Tron, Colens, Arkon, Zurvy, Mervakis czy też ja lub kilka innych osób pomniejsze lokacje i poprawki.

Na zdjęcia z NG przyjdzie jeszcze czas (chociaż filmiki będą raczej bardziej widowiskowe).

Altrel to Altrel - czysty sok!
__________________
To mówiłem ja, Selbo.

Ostatnio edytowane przez Obles ; 25-11-17 o 16:35
Obles jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 24-11-17, 21:38   #9
Rahilux
 
Avatar Rahilux
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Postów: 1,518
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Rahilux
Domyślnie

Cytat:
Napisał Obles Zobacz post

Altrel to Mervakis - pomieszany sok!

Wiedzialem!!!!
Rahilux jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 25-11-17, 15:28   #10
Tron
Emerytowany Techniczny
 
Avatar Tron
 
Zarejestrowany: Kwi 2011
Postów: 1,612
Domyślnie

Łamiesz mi serce Selbo.
Tron jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:10.


Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin