Zobacz pojedynczy post
Stare 30-03-12, 21:31   #7
negrula
 
Avatar negrula
 
Zarejestrowany: Lip 2011
Skąd: Kościan
Postów: 539
Domyślnie

1. Oba "zdania" dotyczą cofania się w czasie ale jest to inne pytanie. Pierwsze dotyczy powrotów, a drugie przenoszenia z jednoczesną analizą nerwowo-fizyczno-umysłową - czyli tak zwana krótka refleksja. "Albo" służy jako początek kolejnego pytania. Gdybym zastosowała to, co proponujesz to mamy: Trzymać w ręku klepsydrę i wracać do momentów, w których popełniło się błąd albo przenieść się do przeszłości, zobaczyć jak było kiedyś, co stąpało po altarońskich ziemiach, kto był jej władcą, kto prowadził wojny, a kto ukrywał się przed obliczami krwawej rzezi? Spójrz jakie długie zdanie wielokrotnie złożone. Pisząc opowiadania unikajmy takich właśnie zdań, gdyż mózg czytelnika automatycznie wychwytuje znaki interpunkcyjne i tym samym tekst staje się dla niego długi i po jakimś czasie nudny. Chyba, że opisujemy krajobraz, rzecz itp.
2. Zwrot przed światłem dnia codziennego jest ok - używamy go w celu nakreślenia czytelnikowi, że chcemy coś koniecznie ukryć.
3. Tempo moich nóg - w sumie mogłam napisać to bardziej estetycznie, nadać temu zwrot bardziej pasujący do klimatu artykułu, ale nie przyszło mi nic innego do głowy.
4. Najpierw ręka, noga, potem reszta… - jeśli chcesz by czytelnik wczuł się w bohatera opowiadania musisz tworzyć wiele podobnych zdań - takich gdzie człowiek utożsamia się z daną osobą, gdzie automatycznie wyobraża sobie jak sam mógłby to przeżyć.
__________________
Dom został z tyłu. Przed Tobą jest świat.
negrula jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem