PDA

Zobacz pełną wersję : [odrzucone] O czytaniu, toplistach słów kilka, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym


saitaver
29-04-11, 22:31
Każdy wie jak to jest. Chcą wiki, list przedmiotów, map do expowisk. Chcą także toplist. Ale gdzie tu książki pewnie zapytujecię się. Ano każdy wie jaki Polak jest. Dużo mieć przy małej robocie. A Altaron to gra mająca mieć klimat RPG. Ludzie się natrudzili tworząc questy, rozmowy z NPC, PISZĄC wiele KSIĄŻEK, a one stoją nie używane i kurzą się. Tak więc apeluję o stworzenie toplisty. Tak, dobrze widzicie toplisty, rankingu czy jak to sobie nazwiecie dla tych co przeczytało najwięcej książek.
Aby nie było oszustw z przeglądaniem na szybko ksiąg, bibliotekarz zaliczałby nam po mini tescie, losowe pytania na temat treści.
Wraz z dodawaniem nowych książek (temat literatura, który bardzo polecam) dochodziły by nowe pytania. Ludzie zaczeliby chodzić do bibliotek, nie wszystkie książki byłyby łatwe do zdobycia np: quest na dostęp do tajnych bibliotek... Wreszcie poznaliby to wszystko co nam twórcy przygotowali.

NerVvuS
29-04-11, 22:35
Jestem ZA i pomysł mi się bardzo podoba. Będzie ciekawiej i może pierwszy raz w życiu zobaczę pełną czytających ludzi bibliotekę. 8):p

pepeszka
30-04-11, 03:02
Mi się też pomysł bardzo podoba. Jestem za!

blanko2222
30-04-11, 03:10
Imo na ten przykład ,ktoś oczytany z wyobraźnią nie mającą granic mógłby napisać książkę z pierwszego polowania na Demona(o ile jest) ubraną w archaizmy i piękne słowa. Ja taką książkę nawet bym kupił ;)

pogromek
30-04-11, 03:49
Ciekawe będzie to jak ludzie będą się zabijać bo ktoś posiada taką, a nie inną księgę ; D

swiruch
30-04-11, 05:51
Przecież nie latał byś z księgą na exp-.- Pomyśl zanim coś napiszesz :))

pogromek
30-04-11, 05:53
Nie zrozumiałeś mnie. Chodziło mi o to, że gdy ktoś chciałby być wyżej w rankingu bibliofilów musiałby zdobyć daną księgę, która może być znaleziona jeden, jedyny raz, a posiadałby już ją jakiś z graczy =D

saitaver
30-04-11, 06:05
Ale dlaczego książki można zdobyć z tylko jeden raz, Ranking obejmowałby np. wyłącznie książki z bibliotek. Polecam przeczytanie tematu Literatura opisane tam są różne możliwości sprzedarzy ksiąg, aby było ich więcej

pogromek
30-04-11, 06:09
Dlaczego tylko jeden raz ? Dawałoby to szczęśliwemu posiadaczowi tej księgi satysfakcję, że potrafił się czymś wykazać i zdobył ją jako pierwszy i ostatni za razem. Taka rywalizacja byłby ciekawa, bo wniosłaby do gry coś nowego, nigdy wcześniej niespotykanego. Samo bicie poziomu lub bicie się nie jest już takie emocjonujące, jak było kiedyś =D

saitaver
30-04-11, 06:16
Co nie zmienia faktu, że taką książkę możnaby umieśćić poza rywalizacją, chyba że możliwość zdobycia jej była trudna nie w samym powodzie siły potworów pilnujących ją, a zawiłością drogi i rozmów które należałoby wykonać z NPC. Taka księga mogłaby mieć jakąś inną fajną okładkę, aby była rozpoznawalna np. w domku.

@Edit
Do pana powyżej i poniżej.
Zgadzam się z Tobą we wszystkim, doszedłem,jednak do wniosku po przemyśleniu, iż jedna księga, z brakiem możliwości jej zdobycia (co chyba jest nawet nie możliwe jeżeli utrzymałby się styl RPG) miała zaliczać się do rankingu. Dawało by to nie równe szanse, a nuż znalazłby ją ktoś przez przypadek mimo, iż nie czuje klimatu i tylko expi. Księga została by utracona na zawsze. Możliwe, że źle zrozumiałem pana i w takim wypadku za nieporozumienie przepraszam

pogromek
30-04-11, 06:31
Nie napomknąłem o drodze do jej zdobycia, bo nie było o tym mowy.

Masz rację, pisząc, że posiadacz tej lektury musiałby się czymś wykazać - a w takich zadaniach jak najbardziej jestem za wytężoną pracą intelektualną niźli 'fizyczną' (to jest zabijaniu potworów =D). Dzięki temu przy grze mielibyśmy za zadanie użycie naszego rozumu, a nie tylko umiejętności bicia i uciekania przed przeciwnikami.

Również zgadzam się z Tobą w tym, że książka ta wyróżniałaby się z grona innych swoją niepowtarzalnością.

Jedno nas różni - lektura zwiększałaby naszą 'punktację' w statystykach.

Sezamek
30-04-11, 11:38
Dzięki ze zainteresowałeś się moim tematem "Literatura" :-)
Rozwinę myśl trochę

W grze powinny być ukryte sekrety które by znaleźć trzeba by było odkryć jakiś szyfr zapisany w księgach, Jakąś prawidłowość czy też wskazówkę o danym miejscu,expowisko,quescie.

Dla poszukiwaczy przygód był by to raj. Księgi znalezione przez przypadkowych graczy o jakimś sławnym autorze mogły by być kupywane przez podrózników w celu odkrycia swojego tajnego miejsca,questa.

Teraz powiem kto mógł by pisać.
-książki mogli by kupic,dostać od MG tylko wtedy jeżeli przejdzie się weryfikację.
-Trzeba było napisać jakiś tekst o altaronie. Wiersz,zagadke czy coś innego.
-wymagane uzywanie archaizmów czy wierszowania.
-Tajemniczość w książkach czyli nie mozna by było napisać coś takiego

Idziemy drogi panie na zesłanie i się wylogujemy w miejscu zesłania.

Występuje tutaj wyraz wogulę nie klimatyczny (wylogujemy) i to już by było zle.

I na takiej podstawie wybierano by takich bajko pisarzy :-)

Dreat
30-04-11, 15:32
Dodatkowo przydałyby się książki napisane w niezrozumiałem języki, aby gracze mogli pobawić się w lingwistów i rozszyfrować zagadki kontynentu!

saitaver
01-05-11, 12:20
Co do książek w innych językach np. łacina ich wprowadzenie, szczególnie w opuszczonych bibliotekach magów, astronomów dodałoby smaczku. Tylko do jej przetłumaczenia wystarczyłby tłumacz google. Możnaby wprowadzić język wymyślony przez twórców, poznać dałoby się go jakiegoś NPC lub np. zapisanej w dwóch językach, ale na której jakiśtam fragmentów by brakowało, jak ta tablic dzięki której odczytano heroglify egipskie.

Dreat
01-05-11, 14:25
Jak własny język to bez żadnych NPC, ewentualnie jacyś badacze z podstawowymi słowami, coby łatwiej było. Ale kombinowania samemu wiele. Marzą mi się takie zagadki i tajemnice, gdzie wpierw trzeba książki znaleźć i rozszyfrować.

Ethelon
02-05-11, 02:11
Wielki "+" za pomysł !!!
Czyli mamy
- tajne biblioteki
- questy "Czytaj i znajdź" - po przeczytaniu książki należy udać się w opisane miejsce i wykonać zadania
- książki zawierające szyfry, książki w innych językach

Moja propozycja to po wykonaniu ciągu questów dostęp do Tajnej Biblioteki w Neolith ( ew. jakieś nagrody oraz możliwość nabycia jakiegoś przedmiotu związanego z literaturą np. pustej ozdobnej księgi, w której będziemy opisać naszą historię lub jakiś mebelek do domku !!! )

Proszę o komentarze ;) Pozdrawiam

Kosiek
02-05-11, 10:10
Generalnie pomysł jest bardzo fajny, ale nie widzą mi się te toplisty. Lista tych którzy przeczytali najwięcej książek to byłby niewypał z jednego powodu - gracze za to nic nie będą mieli oprócz numerka na liście.
Natomiast, bardzo podoba mi się kwestia sekretów gry. Czytanie książek powinno dawać informacje o ukrytych bibliotekach, NPC, zadaniach za których wykonanie otrzymuje się jakieś magiczne przejścia, możliwość handlowania z nowymi NPC. Za zaliczenie takich rzeczy dostawałoby się punkty oddające trudność zadania. ;)
Nawiązując do zadań lingwistycznych: co myślicie o kontynuowaniu zaczętego w Tibii (i najwyraźniej napisanego tak aby nie dało się go odczytać) języka Obserwatorów? [tu: beholderów] Mi się pomysły z książkami językowymi bardzo podobają.

Dreat
02-05-11, 15:35
Nawiązując do zadań lingwistycznych: co myślicie o kontynuowaniu zaczętego w Tibii (i najwyraźniej napisanego tak aby nie dało się go odczytać) języka Obserwatorów? [tu: beholderów] Mi się pomysły z książkami językowymi bardzo podobają.

Właśnie o tym myślałem pisząc poprzednie posty ;)
Tylko lepiej jakiś inny język wymyślić, bo:
a)zrzynanie jest be
b)tam za dużego sensu (z tego co pamiętam) nie ma - tj. nie można było z niego korzystać "na codzień"

Jednak język numeryczny to świetny pomysł. Uwielbiam takie rzeczy i zagadki matematyczne, szyfry i inne bajery ;D