Altaron

Witaj w Altaronie!

Znajdujesz się na krawędzi między światem realnym,
a magicznym Altaronem. Zrób krok do przodu i przeżyj
niesamowitą przygodę!

Connect with Facebook

Wróć   Forum Altaron.pl > Altaron.pl > Poradniki

Krótka Wiadomość
[2023-05-02 14:55] Wprowadziliśmy kolejne drobne zmiany i poprawki. Przed zalogowaniem się do gry prosimy o pobranie najnowszej wersji klienta. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową listą zmian.

Komunikaty

Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stare 10-11-11, 22:07   #1
FAQ - często zadawane pytania
Slythia Slythia jest nieaktywny 10-11-11, 22:07
Ocena: (6 głosów - średnia 4.83)

Spis treści

I. Pytania ogólne
  1. Czym jest Altaron?
  2. Czy Altaron jest darmowy?
  3. Co to jest Status Szlachecki?
  4. Zapomniałem hasła do gry/forum. Co mam zrobić?
II. Gra
  1. Jak dołączyć do rozgrywki?
  2. Jak rozpocząć rozmowę z NPC i o co go pytać?
  3. Na jakiej zasadzie działa system poczty w Altaronie i co oferuje?
  4. Kiedy znika czerwona czaszka?
  5. Po ilu morderstwach otrzymujemy czerwoną czaszkę?
  6. Co napisać do zarządcy aby opuścić Licor?
  7. Gdzie jest zarządca?
  8. Na jakim poziomie i gdzie można zakupić promocję?
  9. Ile kosztuje promocja?
  10. Czym jest dziennik i do czego służy?
  11. Gdzie/czy mogę sprzedam/sprzedać robaki/ser na Licorze?
  12. Jak dostać się na wyżynę dla szlachciców - Ankardię?
  13. Gdzie można się zapisać do spisu ludności?
  14. Po co trzeba się zapisywać do spisu ludności?
  15. Gdzie jest przystań na wyspie Anan/Lewana?
  16. Jak zdobyć nowe stroje?
  17. Gdzie naładuję różdżkę/kostur?
  18. Gdzie kupię runy?
  19. Czym są Strefy Bezpieczne, gdzie są i dlaczego?
  20. Jak włączyć i na jakiej zasadzie działa współdzielenie doświadczenia?
  21. Gdzie szukać zadań?
  22. Czym są punkty nauki, kiedy je otrzymujemy i ile można ich zgromadzić?
  23. Czy istnieją ograniczenia w dodawaniu umiejętności punktami nauki?
  24. Czym są umiejętności oraz jakie ich rodzaje występują w Altaronie?
  25. Co oznaczają poszczególne ikony wyświetlane pod oknem ekwipunku?
  26. Co się stanie, gdy moja postać spadnie poniżej 6 poziomu?
  27. Jak długo rozkłada się ciało?
  28. Co się stanie, gdy podczas walki stracę połączenie z internetem?
  29. Jaki przyrost many i życia mają poszczególne profesje?
  30. Ile doświadczenie tracę przy śmieci?
  31. Jak działa obecnie koszt błogosławieństw?
  32. Jakie porty ma Altaron?
  33. W interfejsie rozdawania punktów nauki mam napisane, że potrzebuję 100 a nie mogę ich rozdać. Dlaczego?
  34. W interfejsie rozdawania punktów nauki nie mam liczby przy ikonce. Dlaczego?
  35. Czy moje przedmioty ulegają zepsuciu?
  36. Czym mogę naprawić zepsute przedmioty?
  37. Czy mogę używać dwóch broni jednocześnie?
  38. Czym są i do czego służą sakiewki?
  39. Czym są wnęki?
  40. Jakie bonusy i jakimi kamieniami mogę uzyskać?
  41. Czy istnieje możliwość usunięcia niechcianego bonusu z wnęki?
  42. Czy da się wyłączyć wyświetlanie inkantacji czarów w oknie rozmowy?
  43. Czy da się wyłączyć wyświetlanie inkantacji czarów w oknie rozmowy?
  44. Czym jest bonus nocny?
III. Subprofesje
  1. Czym są subprofesje?
  2. Gdzie i jak zdobyć subprofesję, i ile ona kosztuje?
  3. Jakie subprofesje istnieją w grze i co one dają?
IV. Domy i rezydecje
  1. Jak kupić dom lub rezydencję?
  2. Jak długo trwa aukcja?
  3. Co ile czasu trzeba płacić czynsz?
  4. Co się stanie jeśli zapomnę wpłacić pieniądze do banku i nie zapłacę czynszu?
  5. Co się dzieje z domkiem gdy skończy się nam status szlachecki?
  6. Jakie istnieją komendy i do czego służą?
  7. Czy mogę sprzedać mój dom rezydencję?
V. Klient
  1. Jakie są wymagania sprzętowe klienta?
  2. Czy istnieją inne klienty stworzone do działania w innych systemach operacyjnych (np. Linux lub Mac OS)?
  3. Co mogę zrobić jeśli często występuje krytyczny błąd klienta Altaronu i się wyłącza?
  4. Gdzie zapisywane są mapy?
  5. Gdzie pobrać starego klienta?
  6. Dlaczego stary klient mi nie działa??
VI. Zasady
  1. Jak raportować łamanie regulaminu w grze?
  2. Jak zaraportować nieodpowiedni post na forum?
  3. Dlaczego zrzut ekranu nie może być dowodem?
  4. Gdzie znajdę listę Doradców/Mistrzów/Technicznych?
  5. Jak zmienić imię, gdy poprzednie zostało zablokowane (tzw. namelock)?
  6. Dostałem bana, co mogę zrobić?
  7. Jak można zostać MG/SG/TECH?
  8. Jak można zostać doradcą?
  9. Czy jest może jakiś Mistrz Gry bądź Administrator Techniczny w grze?
  10. Czy w Altaronie można używać botów i/lub mc?
  11. Co się stanie jeśli kilka osób posiada to samo IP?
VII. Pozostałe
  1. Wysłałem smsa na status szlachecki, ale go nie otrzymałem, dlaczego?
  2. Jakie możliwości daje mi zarządzanie konta na stronie głównej?
  3. Kiedy nastąpił oficjalny start serwera i jak długo serwer był tworzony?
  4. Dlaczego nie istnieje zakładka 'kto jest online', nie ma opisanych questów i nie ma mapy respawnów?
  5. Jak zmienić postać wyświetlaną przy nicku na forum?
  6. Co jaki czas następują update'y?
  7. Gdzie mogę sprawdzić ofertę poszczególnych NPC i znaleźć informacje o przedmiotach?
  8. Co się stanie, gdy liderowi klanu skończy się status szlachecki?
  9. O której godzinie następuje zapis serwera?

I. Pytania ogólne



1. Czym jest Altaron? ^
Altaron to gra MMORPG umiejscowiona w świecie fantasy. Celem gry jest rozwijanie swojej postaci poprzez rozwiązywanie wielu zadań oraz walkę z potworami zamieszkującymi ogromny świat gry.
2. Czy Altaron jest darmowy? ^
Tak, Altaron jest grą darmową i nie wymaga żadnych opłat, jeżeli jednak gra Ci się podoba i chciałbyś poznać kilka ciekawych, dodatkowych opcji i terenów oraz wspomóc serwer, możesz zakupić status szlachecki logując się na stronie głównej gry i wybierając z menu po lewej stronie "Kup Status Szlachecki".
3. Co to jest Status Szlachecki? ^
Status Szlachecki pozwala Ci na korzystanie z wielu dodatkowych opcji, które są niedostępne dla graczy posiadających darmowe konto. Więcej informacji dotyczących statusu szlacheckiego znajdziesz tutaj.
4. Zapomniałem hasła do gry/forum. Co mam zrobić? ^
Jeśli zapomniałeś hasła do gry/forum, skorzystaj z tego formularza.

II. Gra


1. Jak dołączyć do rozgrywki? ^
a) Tworzenie konta - Aby rozpocząć naszą przygodę w świecie Altaronu musimy na stronie głównej gry wybrać opcję "Załóż Konto". Na początku musimy stworzyć konto na forum, wybierając nazwę użytkownika (będącą zarówno naszym loginem do gry) oraz swoje hasło do konta na forum (będące jednocześnie hasłem do gry), podając adres e-mail oraz odpowiadając na losowo wygenerowane pytanie. Następnie potwierdzamy naszą rejestrację. Pozostało jedynie stworzenie postaci, wybranie jej imienia oraz płci. Postać tworzymy klikając tutaj.

b) Pobieranie klienta - Klikamy w "Pobierz klienta Altaron" znajdujące się po prawej stronie strony głównej. Klient Altaronu nie wymaga instalacji, wklejamy spakowane pliki do wybranego przez nas folderu i tam dokonujemy ich wypakowania.

c) Rozpoczęcie gry - Gdy mamy już stworzone konto oraz pobranego klienta nie pozostaje nam nic innego jak tylko uruchomić go, kliknąć przycisk "wejście", zalogować się do gry podając login oraz hasło i cieszyć się rozgrywką.
2. Jak rozpocząć rozmowę z NPC i o co go pytać? ^
Aby rozpocząć rozmowę z NPC wystarczy użyć słów: Witaj, Cześć, Hej. Zależnie od sprawowanej przez danego NPC funkcji możemy zapytać go o wiele różnych rzeczy takich jak:
a) Zwykli NPC - Zwykli NPC są rozmieszczeni po całej mapie Altaronu reagują oni na słowa: Zawód/Praca, Wojna, Historia, Misja/Zadanie, Oferta, Altaron. Możemy się od nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy dotyczących fabuły gry oraz uzyskać informacje odnośnie różnorodnych zadań.

b) Kupcy/Sprzedawcy - Jeżeli NPC pełni funkcję kupca lub sprzedawcy po wpisaniu słowa "Oferta" powie nam całą posiadaną przez niego ofertę przedmiotów, bądź też czarów. Aby dowiedzieć się co możemy danemu NPCowi sprzedać wystarczy napisać do niego słowo "Sprzedam". Jeżeli chcemy dokonać zakupu przedmiotu musimy napisać "Kupię (nazwa przedmiotu)", w analogiczny sposób dokonujemy sprzedaży "Sprzedam (nazwa przedmiotu)". Należy pamiętać o używaniu polskich znaków.

c) Bankierzy - Bankierzy posiadają 4 podstawowe funkcje, pierwsza z nich polega na tym, że możemy zdeponować w banku nasze pieniądze poprzez napisanie "wpłać (kwota), np. wpłać 1000", bądź też zdeponować wszystkie pieniądze, które mamy przy sobie wpisując "wpłać wszystko". Druga funkcja to oczywiście wyjmowanie naszych oszczędności z banku, aby wyciągnąć nasze pieniądze musimy napisać "wypłać (kwota)". Oferują oni również możliwość transferu pieniędzy poprzez napisanie "transfer", następnie podajemy kwotę, jaką chcemy przesłać innemu Graczowi, a następnie imię postaci, której chcemy wysłać pieniądze.
Uwaga! Podczas wypłacania musimy podać całą kwotę jako liczbę bez podawania poszczególnych walut, np. wypłać 10000, jeżeli napiszemy wypłać 1 talara otrzymamy zamiast tego 1 miedziaka. Oferują również możliwość zakupu sakiewki, do której możemy wkładać złoto oraz mniejsze sakiewki zdobyte podczas polowań, dzięki temu zaoszczędzimy udźwig jak i miejsce w plecaku, wystarczy napisać 'sakiewka' oraz posiadać przy sobie 100 miedziaków, by dokonać zakupu.

d) Nauczyciele czarów - Jeśli chcemy poznać listę dostępnych czarów wystarczy, że spytamy danego nauczyciela o "czary", a przedstawi nam wszystkie, których jest w stanie nauczyć.
3. Na jakiej zasadzie działa system poczty w Altaronie i co oferuje? ^
Zarówno listy jak i paczki wysyłamy za pomocą Skrzynki Pocztowej - takie skrzynki możemy znaleźć w miejskim depozycie, na poczcie, czy też w innych strategicznych miejscach mapy. Paczki oraz listy w Altaronie możemy póki co wysyłać na 3 adresy: Neolith, Bekalelu oraz Ankardia. System Poczty w Altaronie oferuje nam trzy opcje:
a) Wysyłanie listów - Aby wysłać list należy zakupić takowy u NPC, następnie wypełnić go w następujący sposób: w pierwszej linijce wpisujemy nick postaci, do której chcemy wysłać wiadomość, następnie wciskamy enter i wpisujemy miasto, w którym przebywa osoba, do której skierowany jest nasz list. Później wciskamy enter i wpisujemy treść naszej wiadomości. Przykładowy list powinien wyglądać, np. tak:
Cytat:
Gracz
Neolith
Dowolna treść listu wpisana przez nas.
b) Wysyłanie paczek do depozytu - Aby wysłać paczkę należy zakupić ją u NPC - po zakupie otrzymamy paczkę oraz dołączoną do niej zawieszkę, następnie należy wypełnić zawieszkę w następujący sposób: w pierwszej linijce wpisujemy nick postaci, do której chcemy wysłać paczkę, następnie wciskamy enter i wpisujemy miasto, do którego ma trafić paczka. Powinno to wyglądać tak:
Cytat:
Gracz
Neolith
Ważna informacja: kupując paczkę w Ankardii należy pamiętać, aby dokupić do niej zawieszkę, gdyż nie jest ona dołączana do paczki.

c) Wysyłanie paczek do domów/rezydenci - Aby wysłać paczkę do domu/rezydencji należy zakupić ją u NPC, a następnie zaadresować zawieszkę, którą zakupić możemy jedynie u NPC Rufus po wykonaniu pewnego zadania, następnie należy wypełnić zawieszkę w następujący sposób: w pierwszej linijce wpisujemy adres domu/rezydencji, do którego chcemy wysłać paczkę, następnie wciskamy enter i wpisujemy jego lokalizację (należy sprawdzić na stronie głównej w zakładce domy i rezydencje). Powinno to wyglądać tak:
Cytat:
Adres
Lokalizacja
4. Kiedy znika czerwona czaszka? ^
Zniknie, kiedy liczba punktów spadnie poniżej tych wartości, które powodują jej otrzymanie. Punkty PvP zanikają po 30 dniach od ich zdobycia.
5. Po ilu morderstwach otrzymujemy czerwoną czaszkę? ^
Czerwoną czaszkę otrzymujemy po osiągnięciu 3/6/15 (w trakcie dnia/tygodnia/miesiąca) punktów PvP. Po zdobyciu 6/12/30 punktów PvP otrzymujemy blokadę atakowania innych graczy.
6. Co napisać do zarządcy aby opuścić Licor? ^
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dzienniku.
7. Gdzie jest zarządca? ^
Zarządca znajduje się nad biblioteką. Nieważne na jakiej wyspie się znajdujesz. Kliknij tutaj jeśli szukasz zarządcy na wyspie Anan. A jeśli znajdujesz się na wyspie Lewana, to kliknij tutaj.
8. Na jakim poziomie i gdzie można zakupić promocję? ^
Pierwszą promocję możesz kupić na 20 poziomie, a jeśli posiadasz status szlachecki to na 55 będziesz mógł zakupić dodatkowo drugą promocję. Gdy zdobędziesz wymagany poziom będziesz mógł zakupić promocję u swojego mistrza w głównej gildii.
9. Ile kosztuje promocja? ^
Pierwsza promocja kosztuje 80 srebrników, a druga 4 talary.
10. Czym jest dziennik i do czego służy? ^
Dziennik jest na swój sposób twoim przewodnikiem i pamiętnikiem jednocześnie. Znajdziesz w nim zapiski i wskazówki dotyczące twoich obecnie wykonywanych zadań. Znajduje się tam także lista wszystkich posiadanych czarów. Dziennik znajdziesz na prawo od miejsca gdzie wkładasz strzały i bełty:

11. Gdzie/czy mogę sprzedam/sprzedać robaki/ser? ^
Sprzedawanie robaków i serów na Licorze jest głównym źródłem dochodu dla początkujących graczy. Tutaj dowiesz się gdzie sprzedawać sery, a robaki tutaj.
12. Jak dostać się na wyżynę dla szlachciców - Ankardię? ^
Pewien podróżnik znajdujący się nieopodal depozytu w Neolith może Ci udzielić kilka wskazówek, a nawet pomóc Ci dostać się do Ankardii.
13. Gdzie można się zapisać do spisu ludności? ^
Naprzeciwko szpitala znajduje się biuro spisu ludności, gdzie po rozmowie z panem Tornamem będziesz mógł się zapisać.
14. Po co trzeba się zapisywać do spisu ludności? ^
Po zapisaniu się w spisie ludności będziemy mogli wykonywać zadania zlecane Nam przez wojsko.
15. Gdzie jest przystań na wyspie Anan/Lewana? ^
Przystań jest twoim pierwszym przystankiem na główny kontynent. Na Lewanie znajdziesz ją na wschodniej części wyspy, a na wyspie Anan tuż nad sklepem pana Zbigniewa znajdziemy prostą drogę na statek. Lewana/Anan

16. Jak zdobyć nowe stroje?
^
Nowe stroje możesz zdobyć wykonując zadania swojej gildii, a także zadania zlecane przez inne postacie niezależne.
17. Gdzie naładuję różdżkę/kostur? ^
Rozładowaną różdżkę bądź kostur możesz naładować tysiącem ładunków w sklepie magicznym za odpowiednią opłatą. Ładując różdżkę bądź kostur w sklepie do wyboru masz cztery żywioły: ogień, wodę, ziemię i energię. Jeśli nie chcesz ładować różdżki bądź kostura w sklepie to możesz to także zrobić za pomocą runy bądź zaklęcia. Ale pamiętaj, tym sposobem naładujemy naszą broń mniejszą ilością ładunków.
18. Gdzie kupię runy? ^
Runy możesz kupować od innych graczy, a także niektórych NPC. W kwestii oferty najlepiej skontaktować się z NPC Woland w Neolith oraz NPC Trevor w Bekalelu.
19. Czym są Strefy Bezpieczne, gdzie są i dlaczego? ^
Strefy bezpieczne są miejscami, gdzie została wyłączona opcja player vs. player (walka między graczami). Strefy te znajdują się w depozytach miejskich, świątyniach, szpitalach polowych umiejscowionych w różnych miejscach mapy,w strefach wykonywania zadań oraz sklepach. Strefy bezpieczne zostały stworzone z kilku względów, te w depozytach mają za zadanie uchronić nas przed ataki ze strony innych graczy podczas wymiany naszych przedmiotów z innymi graczami, bądź też zostawiania przez nas przedmiotów w skrzyniach depozytowych. W świątyniach zostały utworzone, aby zwiedzanie miasta było bezpieczniejsze i jeżeli ktoś nas atakuje możemy się schronić w jednej z 6 istniejących świątyń. Obszary misji, na których występują NPC zlecający zadania zostały strefami bezpiecznymi, ponieważ wielokrotnie misja polega na dostarczeniu pewnych przedmiotów, których po pokonaniu nas przez innego gracza nie bylibyśmy już w stanie odzyskać. Niektórzy gracze mogliby wykorzystywać to na swoją korzyść, atakować i powalać innych graczy i odsprzedawać te właśnie przedmioty. Szpitale polowe stworzone między innymi w okolicach osady mnichów czy twierdzy Akra, pełnią funkcję stref bezpiecznych ze względu na to, że czasem musimy niespodziewanie odejść od komputera. Do miasta jest daleko, a zostawianie postaci bez ochrony mogłoby się zakończyć śmiercią naszego bohatera. Na serwerze CPVP, specjalną strefą bezpieczną dodatkowo objęte zostało także miasto Neolith, Osada, niemal cała Ankardia i inne wybrane tereny. W strefach tych można toczyć walki w trybie drużyny (czyli np. trenować), ale poza drużyną opcja PVP jest wyłączona. Ma to na celu stworzenie bezpiecznych stref na CPVP dla graczy, którzy chcą spokojnie zdobywać doświadczenie niebędąc narażonym na ataki.
20. Jak włączyć i na jakiej zasadzie działa współdzielenie doświadczenia? ^
Aby włączyć współdzielenie doświadczenia musimy zaprosić pozostałe osoby do drużyny, następnie będąc liderem drużyny naciskamy na naszej postaci prawy przycisk myszki i klikamy w "włącz współdzielenie doświadcz." Aby współdzielenie doświadczenia działało, różnica poziomowa między członkami drużyny nie może być większa niż 1/3, tzn. osoba, która posiada mniejszy poziom musi mieć przynajmniej 2/3 poziomu osoby, która posiada w drużynie najwyższy poziom. Przykładowo 20 poziom może włączyć współdzielenie doświadczenia z 30 poziomem, ale gdyby miał 19 poziom byłoby to już niemożliwe. Zaraz po włączeniu współdzielenia doświadczenia ukaże się nam komunikat "Włączono Dzielenie Doświadczenia, ale niektórzy twoi towarzysze są nieaktywni." Warunkiem, aby wszyscy otrzymywali doświadczenie jest konieczność bicia potworów przez wszystkich członków drużyny, jeżeli ktoś tylko chodzi za resztą drużyny, ale nie atakuje potworów, nie otrzyma doświadczenia. Dodatkowo, gdy mamy aktywne współdzielenie doświadczenia otrzymujemy następujące bonusy:
a) Każdy członek drużyny, nie licząc lidera, daje +15% dodatkowego doświadczenia za zabijane potwory dla każdego z członków drużyny (max 75% przy 6 osobach),
b) Każdy Duchowny daje +1.5% maksymalnych punktów życia dla każdego z członków drużyny (max 8%),
c) Każdy Alchemik daje +1.5% maksymalnych punktów many dla każdego z członków drużyny (max 8%).
21. Gdzie szukać zadań? ^
O wielu ciekawych zadaniach można się dowiedzieć zwiedzając mapę i rozmawiając z bohaterami niezależnymi (NPC). Należy pamiętać, że NPC reagują na różne słowa, nie zawsze, aby otrzymać zadanie wystarczy napisać "misja", bądź też "zadanie". Aby dowiedzieć się o poszczególnych zadaniach niejednokrotnie musimy odbyć z NPC dłuższą rozmowę, poznać jego historię, lub jaki jest jego stosunek do tego co dzieje się królestwie. Należy pamiętać również, aby zwrócić uwagę na zachowanie i miejsce w jakim znajduje się NPC, w wielu przypadkach możemy pewne rzeczy wywnioskować z jego najbliższego otoczenia.
22. Czym są punkty nauki, kiedy je otrzymujemy i ile można ich zgromadzić? ^
Punkty nauki są to punkty za pomocą których możemy zwiększać nasze umiejętności, im wyższy poziom danej umiejętności tym więcej PN musimy na nią przeznaczyć. Za zdobycie każdego kolejnego poziomu otrzymamy 7 punktów nauki. Punkty nauki otrzymujemy również za wykonywanie zadań oraz co jakiś czas za wykonywanie misji dziennych w gildiach. Liczbę posiadanych przez nas PNów możemy zobaczyć w oknie ekwipunku pod miejscem na pierścienie. Punkty nauki rozdzielamy za pomocą znaku + w naszych skrzyniach depozytowych. Maksymalna wyświetlana liczba PN wynosi 255, następnie są one naliczane od nowa, ale zdobytych wcześniej nie tracimy, są one zapamiętywane w systemie. Aktualną posiadaną liczbę punktów nauki możemy sprawdzić zawsze u NPC Tornam w miejskim rejestrze ludności pytając go o 'punkty nauki'.
23. Czy istnieją ograniczenia w dodawaniu umiejętności punktami nauki? ^
Owszem, możliwość podnoszenia umiejętności w grze jest ograniczona i przedstawia się mniej więcej tak (Rycerz/Zwiadowca/Czarodziej):

Poziom Magiczny: 30/50/200
Siła: 200/120/60
Broń Jednoręczna: 200/70/50
Broń Dwuręczna: 200/80/50
Broń Dystansowa: 70/200/50
Obrona Tarczą: 200/140/60
Alchemia: 200/200/200
Zręczność: 200/200/200

Co więcej, zwiększanie umiejętności podczas treningu lub Punktami Nauki jest także ograniczone poziomem doświadczenia. Ograniczenia dla każdej umiejętności wyglądają następująco:

24. Czym są umiejętności oraz jakie ich rodzaje występują w Altaronie? ^
Umiejętności są główną cechą określającą naszą postać i to od nich zależy przebieg naszej gry. Umiejętności w Altaronie możemy rozwijać na 2 sposoby. Pierwszy sposób to tradycyjny uporczywy trening, podczas którego nasze umiejętności wzrastają co pewien czas o 1% do kolejnego poziomu danej umiejętności, im wyższy poziom umiejętności tym więcej czasu potrzeba na jego uzyskanie. Drugi sposób to rozdawanie punktów nauki, których działanie zostało przedstawione powyżej. W Altaronie możemy wyróżnić następujące umiejętności:

a) Walka Dystansowa - Umiejętność ta rozwijana jest przez łuczników, to od niej zależy jak duże obrażenia otrzymuje nasz przeciwnik.

b) Broń Jednoręczna - Umiejętność ta rozwijana jest przez wojowników posługujących się broniami jednoręcznymi, to od niej zależy jak duże obrażenia otrzymuje nasz przeciwnik.

c) Broń Dwuręczna - Umiejętność ta rozwijana jest przez wojowników posługujących się broniami dwuręcznymi, to od niej zależy jak duże obrażenia otrzymuje nasz przeciwnik.

d) Obrona Tarczą - Umiejętność ta rozwijana jest przez wojowników posługujących się broniami jednoręcznymi oraz przez magów używających różdżek, to od niej zależy jakie obrażenia otrzymujemy, gdy jesteśmy atakowani przez przeciwnika atakami fizycznymi. Od poziomu 100 umiejętności oraz od obrony tarczy 60+ tarcza również ochrania nas przed magicznymi obrażeniami (max 15% ochrony).

e) Siła - Umiejętność ta rozwijana jest przez wszystkie profesje, wojownicy awansują w niej najszybciej, a magowie najwolniej, to od niej zależy m.in udźwig naszej postaci (zwiększa go o 20 co każdy poziom umiejętności). Wpływa na atak broni zwiększając go co poziom umiejętności o 0,3. Zwiększa wartość zadawanych obrażeń krytycznych. Zwiększa skuteczność obrony tarczą o około 0,18% na każdy 1 poziom siły. Zwiększa % naprawianego zużycia oraz zmniejsza szansę na zniszczenie młotka płatnerskiego. Determinuje czy możemy założyć daną broń/element ekwipunku.

f) Alchemia - Umiejętność ta rozwijana jest przez wszystkie profesje posiadające subprofesję Alchemika, determinuje ona szansę na pomyślne stworzenie mikstur oraz bomb, a także ich moc. Ponadto, alchemia odpowiada za ich bardziej efektywne wykorzystywanie. Rozwijana jest poprzez tworzenie ekstraktów i różnych rodzajów mikstur.

g) Zręczność - Umiejętność ta rozwijana jest przez wszystkie profesje, to od niej zależy nasza szansa na złowienie ryby podczas wędkowania oraz szansa pozyskania różnego rodzaju roślin czy też skuteczność ulepszania ekwipunku przy użyciu kamieni szlachetnych. Zwiększa szansę na zadanie ciosu krytycznego 0,025% na każdy 1 poziom umiejętności. To od niej zależy czy możemy używać danego łuku/kuszy. Zręczność wpływa także na efektywność walki dwiema broniami (dual wield), zmniejszając karę do obrażeń za ich używanie.

h) Magia - Umiejętność ta rozwijana jest przez wszystkie profesje, magowie awansują w niej najszybciej, a wojownicy najwolniej, to od niej zależy ile punktów życia przywracają nam czary leczące oraz jakie obrażenia zadajemy przeciwnikowi za pomocą czarów spontanicznych i run. Wpływa również na obronę magów używających pierścieni magicznej tarczy (max 12% obrażeń zarówno fizycznych jak i magicznych na 160 poziomie magii). Zwiększa również siłę przywoływanych przez maga potworów.
25. Co oznaczają poszczególne ikony wyświetlane pod oknem ekwipunku? ^
W Altaronie podczas rozgrywki spotkamy się z różnorodnymi ikonami, które będą się wyświetlały w pasku znajdującym się poniżej naszego okna ekwipunku.



Objaśnimy je zaczynając od góry:

a) Chodzisz szybciej - Ikona ta pokazuje się po tym jak użyjemy jednego z dostępnych czarów przyspieszających, lub wypijemy miksturę dającą taki efekt. Jest ona widoczna przez cały czas trwania przyspieszenia.

b) Chroni cię magiczna osłona - Ikona ta pokazuje się po założenie przez gracza pierścienia magicznej tarczy, podczas ataków będzie nam zabierana mana zamiast punktów życia. Ikona jest widoczna przez cały czas, gdy mamy założony pierścień magicznej tarczy.

c) Jesteś w bezpiecznej strefie - Ikona ta jest widoczna, gdy przebywamy w bezpiecznej strefie, w której pvp jest wyłączone. W czasie, gdy widzimy tę ikonę nie możemy zostać zaatakowani jak i atakować innych graczy.

d) Nie możesz się teraz wylogować - Ikona ta pokazuje się w momencie, gdy zostaliśmy zaatakowani przez potwora, lub innego gracza. Podczas, gdy jest ona widoczna nie możemy się wylogować z gry.

e) Nie możesz się wylogować ani wejść do bezpiecznej strefy; Oto rezultat atakowania niewinnych! - Te dwie ikony zawsze występują razem, pierwsza oznacza, że nie możemy się w tej chwili ani wylogować, ani wejść do bezpiecznej strefy. Druga ikona sygnalizuje nam, że zaatakowaliśmy innego gracza i możemy zostać pokonani przez innego gracza bez żadnych konsekwencji dla niego. Ikony te trwają 1 minutę jeżeli przestaniemy atakować gracza, lub 15 minut jeżeli go pokonaliśmy.

f) Palisz się - Ikona ta jest wyświetlana po tym jak wejdziemy w ogniste pole, jest ona wyświetlana tak długo jak długo otrzymujemy obrażenia od ognia. Towarzyszy jej zawsze ikona: Nie możesz się teraz wylogować.

g) Zatruto cię - Ikona ta jest wyświetlana po tym jak wejdziemy w pole trucizny, lub zostaniemy zatruci przez jadowitego potwora, jest ona wyświetlana tak długo jak długo otrzymujemy obrażenia od trucizny. Towarzyszy jej zawsze ikona: Nie możesz się teraz wylogować.

h) Porażono cię - Ikona ta jest wyświetlana po tym jak wejdziemy w pole energii, jest ona wyświetlana tak długo jak długo otrzymujemy obrażenia od energii. Towarzyszy jej zawsze ikona: Nie możesz się teraz wylogować.

i) Sparaliżowano cię - Ikona ta jest dla nas widoczna po tym jak zostaniemy sparaliżowani przez potwora, lub innego gracza. Powoduje ona znaczne obniżenie naszej prędkości, i jest widoczna przez cały czas trwania paraliżu. Towarzyszy jej zawsze ikona: Nie możesz się teraz wylogować.

j) Jesteś głodny - Ikona ta pojawia się wtedy, gdy Twojej postaci brakuje jedzenia. Nie odnawiają się wtedy punkty życia i many.
26.Co się stanie, gdy moja postać spadnie poniżej 6 poziomu? ^
Gdy nasza postać w wyniku poniesionych śmierci spadnie poniżej 6 poziomu zostaje przeniesiona na Archipelag Licor po najbliższym zapisie serwera. Zarówno jej poziom jak i umiejętności oraz cały majątek, który zgromadziliśmy na głównym kontynencie zostaje wyzerowany.
27.Jak długo rozkłada się ciało? ^
Ciało gracza dokładnie przez pół godziny da się przeszukać (dokładnie 1810 sekund). Dla innych stworzeń czas ten może być inny. Przykładowo dla szczura wynosi on 10 min.
28. Co się stanie, gdy podczas walki stracę połączenie z internetem?^
Jeśli w chwili w której straciłeś połączenie z internetem będziesz atakowany przez gracza lub potwora, to twoja postać (jeżeli nie zginie) zostanie wylogowana po 15 minutach.

Jeżeli w tym czasie zginiesz zabity przez potwora, prawdopodobnie zadziała system ANTYKICK - Twoja postać pojawi się w świątyni z plecakiem, nie tracąc nic ze swojego doświadczenia.

Uwaga: Antykick działa tylko wtedy, gdy rzeczywiście zostanie zerwane połączenie z Internetem (np. poprzez awarię prądu, awarię serwera). Antykick nie zadziała, jeżeli śmierć nastąpi z ręki innego gracza. Wyłączenie klienta podczas walki z potworem również nie spowoduje uruchomienia tego systemu.

System Antykick został wprowadzony na korzyść i życzenie graczy. Nadużywanie systemu widać w logach gry, które są regularnie weryfikowane przez administrację. Przypadki wykorzystywania systemu będą surowo karane.
29. Jaki przyrost many i życia mają poszczególne profesje?^
Wraz z uzyskaniem poziomu, poszczególne profesje zyskują:

Rdzenny wyspiarz: życie:5 mana:5 udźwig:13
Stały wyspiarz: życie:10 mana:10 udźwig:13

Mag: życie:5 mana:15 udźwig:16
Czarodziej: życie:5 mana:25 udźwig:16
Elitarny Czarodziej: życie:10 mana:25 udźwig:16


Wojownik: życie:15 mana:5 udźwig:13
Rycerz: życie:20 mana:5 udźwig:13
Elitarny Rycerz: życie:20 mana:10 udźwig:13


Łucznik: życie:10 mana:10 udźwig:17
Zwiadowca: życie:10 mana:15 udźwig:17
Elitarny Zwiadowca: życie:15 mana:15 udźwig:17
30. Ile doświadczenie tracę przy utracie przytomności?^
Kiedy nasza postać straci przytomność traci część doświadczenia.

Z błogosławieństwem - 1.5%
Bez błogosławieństwa - 3%

31. Jak działa obecnie koszt błogosławieństw?^
Błogosławieństwo ekwipunku kosztuje 5 talarów zaś chroniące od straty doświadczenia - 10.
32.Jakie porty ma Altaron?^
Port świata to 7801. Serwer logowania wykorzystuje port 7171.
33.W interfejsie rozdawania punktów nauki mam napisane, że potrzebuję 100 a nie mogę ich rozdać. Dlaczego?^
Kiedy na ikonce wydnieje liczba 100, znaczy to, że nie można już zwiększać tej umiejętności punktami nauki.
34.W interfejsie rozdawania punktów nauki nie mam liczby przy ikonce. Dlaczego?^
Kiedy nie widnieje żadna liczba, znaczy to, że aby powiększyć tą umiejętność potrzebujemy 1 punktu nauki.
35.Czy moje przedmioty ulegają zepsuciu?^
Tak, opancerzenie i tarcze ulegają zepsuciu.
Im większe obrażenia przyjmujemy na pancerz (część obrażeń może zatrzymywać tarcza), tym szybciej się psują. Zepsucie wpływa na ich obronę (proporcjonalnie ją zmniejsza). Oznacza to, że tarcza mająca 60 obrony, przy zepsuciu rzędu 10% będzie działała jak tarcza mająca 54 obrony.
36.Czym mogę naprawić zepsute przedmioty?^
Naprawiać je można za pomocą młotków płatnerskich. Do ich użycia wymagane jest 70+ siły. Opcję naprawy pancerzy i szat oferują również kowale oraz krawcy zamieszkujący świat Altaronu, wystarczy zapytać ich o 'naprawa'.
37.Czy mogę używać dwóch broni jednocześnie?^
Tak. W tym trybie można używać niektórych broni jednoręcznych oraz dystansowych. Nasza szybkość ataku wtedy wzrasta (kosztem oczywiście obrony, gdyż nie posiadany tarczy). Obrażenia zadawane takimi brońmi (o ataku większym niż 20) są mniejsze niż jakbyśmy używali danej broni pojedyńczo (jednakże jeśli jeteśmy odpowiednio zręczni, to zmiana nie będzie duża).
38. Czym są i do czego służą sakiewki?^
Sakiewki są kontenerami stworzonymi specjalnie w celu przechowywania pieniędzy, można zakupić je u każdego bankiera pisząc 'sakiewka' i posiadając przy sobie 100 miedziaków. Pojemność sakiewek jest praktycznie nieograniczona. Dzięki wkładaniu pieniędzy oraz małych sakiewek zdobytych podczas polowań do dużej sakiewki (używając pieniędzy oraz małych sakiewek), zaoszczędzimy zarówno udźwig (waga sakiewki jest stała niezależnie od ilości zgromadzonych pieniędzy) jak i miejsce. Sakiewki zarówno dużą jak i małe zdobyte z potworów możemy rozpruć przy użyciu nożyka, scyzoryka oraz sztyletu niezaklętego żadnym żywiołem, wyjmiemy w ten sposób ich zawartość, a sakiewka zostanie zniszczona. Pieniądze z dużej sakiewki można wyciągać również używając jej, każdorazowe użycie wyciąga 1 srebrnik, podczas wyciągania istnieje 5% szansa na rozerwanie i utratę sakiewki.
39. Czym są wnęki?^
Wnęki są specjalnymi miejscami w ekwipunku (nie występują w broniach oraz tarczach), do których możemy wsadzić różne kamienie szlachetne pozostawiane przez potwory oraz kamienie szlachetne tworzone przez alchemików przy użyciu kostki transmutacji w celu uzyskania różnych bonusów. Im lepsze elementy ekwipunku zdobywamy tym więcej wnęk mogą mieć (max 2 wnęki).
Istnieje szansa na to, że w znalezionym przez nas elemencie ekwipunku wnęka została już wypełniona bonusem (wtedy nie pokazuje się informacja o dostępności wnęki). Możemy go zachować, lub usunąć młotkiem absorbującym.
40. Jakie bonusy i jakimi kamieniami mogę uzyskać?^
Wybór bonusów jest szeroki, informacje odnośnie tego jakie bonusy otrzymamy po użyciu na elemencie ekwipunku danego kamienia szlachetnego znajdziecie Państwo w tym temacie: Klejnoty - które za co odpowiadają.
41. Czy istnieje możliwość usunięcia niechcianego bonusu z wnęki?^
Tak, można usuwać niepożądane bonusy przy użyciu młotków absorbujących, które zdobyć można podczas zabijania przeciwników takich jak: żywiołaki energii, gargantuany oraz demony. Podczas użycia młotka absorbującego usuwane są wszystkie bonusy ze wszystkich wnęk, dodatkowo dochodzi do znacznego uszkodzenia elementu ekwipunku.
42. Czy da się wyłączyć wyświetlanie inkantacji czarów w oknie rozmowy?^
Da się sprawić, by inkantacje nie były wyświetlane w oknie rozmowy. W tym celu, gdy przypisujemy czary do klawiszy skrótów, należy przed każdym z czarów wpisać #S, np. #S tawis. S musi być napisane z wielkiej litery.

III. Subprofesje



1. Czym są subprofesje? ^
Subprofesje są to dodatkowe klasy, które możemy wybrać po osiągnięciu 20 poziomu, dają nam one dodatkowe bonusy, każda subprofesja posiada inne zalety. Dodatkowo po osiągnięciu 50 poziomu, posiadając status szlachecki możemy wybrać kolejną subprofesję, co sprawia, że możemy stworzyć wiele unikalnych kombinacji, jednakże nie można być jednocześnie duchownym i nekromantą.

2. Gdzie i jak zdobyć subprofesję, i ile ona kosztuje?
^
Subprofesje są darmowe, jedynym ograniczeniem są wymagania poziomowe. Pierwsza subprofesja wymaga od nas zdobycia 20 poziomu, na drugą subprofesję potrzebny jest 50 poziom oraz status szlachecki. By dołączyć do danej gildii należy odpowiednio porozmawiać z NPCem.

Elementalistą można zostać w gildii elementalistów na południu Neolithu. Budynek gildii mieście się przy ulicy głównej.

Duchownym możemy się stać dołączając do zakonu Dugiona, którego siedziba mieści się w południowo-zachodniej części Neolithu.

Aby stać się Alchemikiem należy zapisać się do szkoły alchemików, która znajduje się nieopodal południowego wyjścia z Neolithu po lewej stronie.

Loża Nekromantów mieści się poza murami miasta, lecz jej dokładne położenie nie jest znane. Krążą słuchy o podejrzanej rezydencji na południe od miasta.
3. Jakie subprofesje istnieją w grze i co one dają? ^

a) Duchowny - Duchowni są grupą zrzeszoną w obrębie zakonu Dugiona. Jego główną misją od początków istnienia była walka ze złem, jakie zagraża stabilności Kościoła i dobru społecznemu. Nie tylko poprzez pokojowe szerzenie dobrej nowiny wśród nieoświeconych ale również przez walkę z siłami ciemności. Subprofesja ta oferuje nam możliwość zaklinania naszych broni mocą świętości oraz szereg czarów leczących. Ponadto dołączając do duchownych zyskamy wiedzę z zakresu magii światła, zarówno spontanicznej, jak i runicznej. Ta subprofesja najczęściej wybierana jest przez osoby lubiące spokojną grę oraz przez osoby lubiące expić w drużynie.

b) Nekromanta - Loża jest czymś więcej niż tylko zgromadzeniem nekromantów kryjących się przed wrogim im światem. Po dołączeniu do nekromantów będziemy w stanie zgłębić moc ciemności, poprawić nią swoje umiejętności potężnymi czarami obszarowymi oraz zaklinać broń mroczną energią. Nekromanta jest najlepszą i najczęściej proponowaną subprofesją dla graczy, którzy lubią grę ofensywną i walkę.

c) Alchemik - Alchemicy zajmują się pogłębianiem wiedzy na temat każdej z gałęzi alchemii. Badają wiele zagadnień ich nauki. Chemię podstawową, bardziej złożoną chemię żywiołową oraz oczywiście misterną sztukę transmutacji alchemicznej. Korzyści, jakie oferuje szeroko pojęta alchemia, są niezmierzone. Możesz nauczyć się korzystania z aparatury alchemicznej i tworzyć samodzielnie różne mikstury oraz potężne bronie jakimi niewątpliwie są bomby. Alchemicy specjalizują się również sztuką transmutacji, przy użyciu kostki transmutacji potrafią łączyć ze sobą różnego rodzaju runy oraz ulepszać przedmioty. Ponadto alchemicy skuteczniej wykorzystują mikstury.

d) Elementalista - Gildia elementalistów poświęca wysiłki badaniu i wykorzystywaniu żywiołów, jakie znajdziesz w świecie Altaronu. Ogień, woda, ziemia, energia albo powietrze - wszystkie uważają za równie ważne. Najważniejsza korzyść z bycia elementalistą to możliwość samodzielnego zaklinania broni ładunkami żywiołów. Nauczyciele oferują również inne ciekawe czary, pod warunkiem, że jest się magiem. Oczywiście trzeba trochę popracować oraz zdobyć rekomendację, aby posiąść tę wiedzę.

Ponadto różne kombinacje subprofesji powodują zmiany w obrażeniach zadawanych przez naszą postać.


2. Gdzie i jak zdobyć subprofesję, i ile ona kosztuje?[/ANAME] ^

32. Czym jest bonus nocny? ^
Bonus nocny powoduje, że niektóre nieumarłe potwory są mocniejsze od 20 do 50% w nocy, niż w ciągu dnia. Dają wtedy więcej doświadczenia i mają lepszy łup, ale przy tym trudniej się z nimi walczy. Co ciekawe, niektóre rzeczy wypadają tylko w nocy! Altarońska noc trwa od 21:00 do 7:59 rano (wg altarońskiego czasu). Potwory, które obejmuje bonus nocny to: kościany smok, licz, truposz, wieczny pokutnik, wampir, wampira, nekromanta, widmo, szkielet wojownik, upiór, strzyga, ghul, kościej, duch, umarły mnich i strażnik krypty.
IV. Domy i rezydencje



1. Jak kupić dom lub rezydencję? ^
Aby dokonać zakupu domu lub rezydencji należy na stronie głównej Altaron.pl wybrać zakładkę "Świat gry", a następnie wybrać "Domy i rezydencje". Wyskoczy nam strona "Lista nieruchomości", na której możemy wybrać typ domu lub rezydencji, który nas interesuje. Sortowania możemy dokonać wg statusu domów/rezydencji: wszystkie, do wynajęcia, wynajęte oraz według kilku innych kryteriów jak, na przykład: rozmiar, czynsz i czas aukcji. Na jednym koncie możemy posiadać tylko jeden domek.
Pamiętaj również, by być posiadaczem własnych czterech kątów musisz posiadać Status Szlachecki, 20 poziom oraz odpowiednią ilość pieniędzy na koncie bankowym.
Dodatkowym plusem posiadania domu jest fakt, iż każdy posiada co najmniej jedno łóżko. Podczas spania regeneruje nam się tak zwany "bonus", który sprawia, że za zabijane potwory otrzymujmy dodatkowe 25% doświadczenia. Maksymalnie możemy posiadać 2.5h bonusu. Cały bonus regeneruje się 15h, każda jego godzina 6h, zaczyna się regenerować 15 minut po położeniu postaci spać.
2. Jak długo trwa aukcja? ^
Aukcje domów jak i rezydencji trwają 5 dni od czasu złożenia pierwszej oferty. Po wygranej aukcji naszą posiadłość otrzymamy następnego dnia po zapisie serwera. Należy pamiętać, że można licytować tylko jeden dom naraz, tak więc przed rozpoczęciem licytacji należy mieć pewność, że to właśnie ten dom chcemy nabyć. Nawet jeżeli nasza oferta zostanie przebita, nie można licytować innego domu dopóki trwa licytacja poprzedniego.
3. Co ile czasu trzeba płacić czynsz? ^
Pierwsza nasza płatność za dom/rezydencję następuje wraz z wygraniem aukcji i płatność zostaje automatycznie pobrana z naszego konta bankowego. Następny czynsz musimy zapłacić na początku następnego miesiąca. Każdy kolejny czynsz będzie automatycznie pobierany z naszego konta co miesiąc.
4. Co się stanie jeśli zapomnę wpłacić pieniądze do banku i nie zapłacę czynszu? ^
Jeżeli w dniu płatności na Twoim koncie bankowym nie ma wymaganej kwoty przez tydzień będziesz otrzymywać ponaglenia. Jeśli do końca tego czasu pieniądze nie pojawią się na Twoim koncie bankowym to stracisz dom.
5. Co się dzieje z domkiem gdy skończy się nam status szlachecki? ^
Po stracie statusu szlacheckiego posiadając dom będziesz miał tydzień na jego odzyskanie, w przeciwnym wypadku stracisz go.
6. Jakie istnieją komendy i do czego służą? ^
a) daj klucz - daje możliwość innemu graczowi na otwieranie danych drzwi w naszym domu/rezydencji.

b) zaproś gościa - pozwala innemu graczowi na przebywanie w naszym domu/rezydencji bez możliwości otwierania drzwi. Po wpisaniu @nazwaklanu do domku/rezydencji zyskają dostęp wszyscy członkowie danego klanu.

c) zaproś sublokatora - nadaje danemu graczowi prawa do zapraszania innych graczy do domku.

d) wyproś - Wyrzuca osobę, która użyje tej komendy przed dom.
7. Czy mogę sprzedać mój dom/rezydencję? ^
Tak, można wystawić swój dom/rezydencję na aukcję ustawiając cenę minimalną, którą chcemy za niego otrzymać. Aukcja może być publiczna tzn. każdy będzie miał możliwość wziąć w niej udział jak i prywatna. W przypadku aukcji prywatnej to my określamy komu chcemy sprzedać dom/rezydencję i wyłącznie ta osoba może go zalicytować.
V. Klient


1. Jakie są wymagania sprzętowe klienta? ^
Klient działa na każdej wersji systemu Windows (95/98/ME/XP/2000/Vista/7) z DirectX w wersji 5.0 lub nowszej. Jednakże, by grać w pełnym komforcie zalecamy, aby Twój komputer posiadał procesor 500MHz lub więcej oraz kartę graficzną posiadającą akcelerator 3D.Klient działa także na systemach Linux o podobnej konfiguracji sprzętowej.
2. Czy istnieją inne klienty stworzone do działania w innych systemach operacyjnych (np. Linux lub Mac OS)? ^
Klient Altaronu działa zarówno na systemie operacyjnym Windows, Linux jak i MacOS (za pomocą programu Wineskin).
3. Co mogę zrobić jeśli często występuje krytyczny błąd klienta Altaronu i się wyłącza? ^
Jeśli Twój klient często się wyłącza najpewniej jest to wywołane ustawieniem niewłaściwego silnika graficznego. Aby zmienić silnik graficzny należy włączyć klienta, wybrać opcje > grafika > zaawansowane i wybrać jeden z dostępnych silników graficznych: DirectX5, DirectX9 lub OpenGL.

Jeżeli natomiast błąd spowodował że nie możemy włączyć nawet klienta, silnik graficzny możemy zmienić w inny sposób, klikamy prawym przyciskiem myszy na utworzony przez nas skrót do pliku Altaron.exe oraz wybieramy właściwości. Na samym końcu ścieżki do pliku dopisujemy spację, słowo engine, kolejną spację i 0 dla DirectX 5.0, 1 dla DirectX 9.0 lub 2 dla OpenGl (np: "D:\...\Altaron\Altaron.exe" engine 1).
Engine 0-uruchamia silnik pod DirectX 5.
Engine 1-pod DirectX9
Engine 2-pod OpenGl
Zapisz te ustawania i spróbuj włączyć klienta. Wypróbuj wszystkie możliwości.
4. Gdzie zapisywane są mapy? ^
Mapy są zapisywane zależnie od systemu w dwóch lokalizacjach:

a) Windows XP - C:\Documents and Settings\Nazwa Użytkownika\Dane aplikacji\Altaron\Mapy

b) Windows Vista/7 - C:\Users\user\AppData\Roaming\Altaron\Mapy

C: to domyślny dysk systemowy, jeżeli Twój system zainstalowany jest na innym dysku w miejsce C: wpisz dysk, na którym zainstalowałeś system (jeżeli korzystasz z funkcji wyszukaj). Należy pamiętać również, że foldery "Dane Aplikacji", "AppData" to foldery ukryte, aby je zobaczyć należy w opcjach folderów wybrać opcję pokazuj foldery ukryte.
5. Dlaczego stary klient mi nie działa?? ^
Pod koniec 2018 r. wprowadzono nowego klienta opartego o OTC. Stary klient przestał być wspierany, a w pewnym momencie zostanie wyłączony. Obecnie gdy do gry wprowadzane są nowe grafiki, ich wyświetlenie w starym kliencie powoduje crash. Aby to naprawić, należy podmienić plik altaron.spr i altaron.dat na pliki pod tymi [1][2] linkami.
.

6. Gdzie można pobrać starego klienta?? ^
Pod koniec 2018 r. wprowadzono nowego klienta opartego o OTC. Stary klient przestał być wspierany, a w pewnym momencie zostanie wyłączony. Obecnie starego, niewspieranego klienta w kryzysowych sytuacjach można pobrać pod tym linkiem [1].
.



VI. Zasady gry


1. Jak raportować łamanie regulaminu w grze? ^
Jeżeli jesteśmy świadkami łamania regulaminu w grze tj. używanie bugów, obrażanie innych graczy, używanie nielegalnego oprogramowania do gry, nie piszemy na kanale pomoc "Czy jest MG?", tylko używamy specjalnie po to stworzonego systemu raportowania, wciskamy przyciski ctrl+r i zgłaszamy złamanie regulaminu poprzez opisanie zaistniałej sytuacji, nie musimy czekać na odpowiedź MG/TECH w grze, Nasze zgłoszenie zostanie automatycznie wysłane na forum do specjalnie ku temu stworzonego działu.
2. Jak zaraportować nieodpowiedni post na forum?^
Aby zgłosić złamanie regulaminu na forum należy kliknąć w znak z wykrzyknikiem znajdujący się w lewym dolnym rogu posta, który chcemy zaraportować, należy tam opisać dlaczego wg. nas post złamał regulamin i wysłać zgłoszenie. Raport zostanie rozpatrzony przez jednego z moderatorów forum tak szybko jak to możliwe.
3. Dlaczego zrzut ekranu nie może być dowodem?^
Zrzuty ekranu nie mogą być dowodami, istnieje wiele programów graficznych, w których można bez trudu przerobić dany zrzut ekranu, więc nie są one wiarygodne, przy ich pomocy każdy mógłby wrobić drugą osobę, której nie lubi.
4. Gdzie znajdę listę Doradców/Mistrzów/Technicznych? ^
Tutaj znajdziesz listę osób znajdujących się w ekipie Altaronu.
5. Jak zmienić imię, gdy poprzednie zostało zablokowane (tzw. namelock)?^
Na stronie, na liście Naszych postaci.
6. Dostałem bana, co mogę zrobić? ^
Po otrzymaniu kary, możesz się od niej odwołać na forum, ale przed rozpoczęciem pisania odwołania radzimy zaznajomić się z regulaminem odwołań.
7. Jak można zostać MG/TECH? ^
Należy się bardzo starać. Po otrzymaniu stanowiska Doradcy przed Tobą długa droga do awansu.
8. Jak można zostać Doradcą? ^
Doradcy zostają wybrani odgórnie przez Administrację. Jeśli się starasz i pomagasz graczom, odpisujesz na kanale Pomoc i nie łamiesz regulaminu, to na pewno zostaniesz zauważony i nagrodzony. A jeśli zostałeś wybrany - na pewno się o tym dowiesz.
9. Czy jest może jakiś Mistrz Gry bądź Administrator Techniczny w grze? ^
Żeby skontaktować się, z którymś z Mistrzów Gry bądź Administratorów Technicznych, używamy komendy "CTRL+r". Zgłoszenia napisane w ten sposób pojawiają się na forum w specjalnym dziale zgłoszeń, w którym możemy opisać dokładniej oco chodzi.
10. Czy w Altaronie można używać botów i/lub mc? ^
Regulamin jasno określa, że używanie zarówno botów jak i innych programów ułatwiających grę jest surowo zabronione. Przy czym tak zwane mc nie oznacza wyłącznie programu o tej nazwie, ale również inne przypadki wymienione tutaj.
11. Co się stanie jeśli kilka osób posiada to samo IP? ^
W przypadku, gdy zauważymy, że więcej niż jedna osoba jest zalogowana z tego samego IP sprawdzamy, czy nie kieruje nimi jedna osoba. Osoby takie najczęściej proszone są o "taniec", lub pisanie równocześnie różnego rodzaju tekstów, o które poprosi ich MG/TECH.
VII. Pozostałe



1. Wysłałem smsa na status szlachecki, ale go nie otrzymałem, dlaczego? ^
Podczas zakupu statusu szlacheckiego musimy treść smsa przepisać dokładnie tak jak nam go podano, czyli: zwracamy uwagę na duże i małe litery, nie robimy spacji tam gdzie ich nie ma, np. nie dajemy spacji za treścią smsa, gdyż wtedy nie otrzymamy statusu szlacheckiego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w zakupie usługi statusu szlacheckiego, użytkownik zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania Administracji o tym fakcie poprzez wysłanie wiadomości e-mail ze stosownym opisem, na adres: platnosci@altaron.pl. Reklamacje muszą zawierać minimum podane poniżej informacje, w przeciwnym razie nie będą brane pod uwagę:
  • Nazwę konta, którego dotyczyła Usługa
  • Numer telefonu, z którego został wysłany SMS
  • Kod wysłany w smsie
  • Data transakcji (widoczna w tabelce Ostatnie transakcje).
W przypadku stwierdzenia błędu, użytkownikowi przysługuje otrzymanie nieuzyskanych na wskutek wystąpienia nieprawidłowości dóbr, a w razie niemożności wykonania takiej rekompensaty, zwrot w postaci ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ceny netto zapłaconej za nieuzyskaną usługę. Reklamacje można zgłaszać nie później niż do 7 dni kalendarzowych od zaistnienia danej sytuacji. Rekompensata pieniężna nie dot. płatności dok. za pośrednictwem Premium SMS.
2. Jakie możliwości daje mi zarządzanie konta na stronie głównej? ^
Wybierając na stronie głównej przycisk "Zarządzaj Kontem" na stronie głównej gry uzyskamy dostęp do interfejsu zarządzania kontem do gry, wyświetlą nam się takie oto opcje:
a) Postać - W zakładce tej możemy wybrać 5 opcji, 2 dostępne zawsze oraz 3 dodatkowe opcje - zmiany nicku, gdy zostanie on zablokowany, a także związane z nieruchomościami - wyprowadzanie się i wystawianie domu na aukcję.
Poniżej opis dwóch zawsze dostępnych opcji:
'Usuń postać' - opcja usuń postać jest widoczna obok każdej z naszych postaci, jeżeli jesteśmy pewni, że chcemy daną postać skasować wybieramy tę opcję, wyświetli nam się komunikat "Czy na pewno chcesz usunąć postać <nick postaci>? Kliknięcie TAK zapoczątkuje proces usuwania, który zrealizuje się po 3 dniach.". Usunięcie postaci nastąpi po 3 dniach od chwili zatwierdzenia kasacji, jeżeli jednak stwierdzimy, że jednak nie chcemy danej postaci usuwać, możemy anulować jej kasację w czasie do 3 dni od zatwierdzenia kasacji, jeżeli ten czas minie postać nie zostanie już nigdy przywrócona do gry.
'Uczyń główną' - opcja ta pozwala Nam na ustawienie, która z Naszych postaci ma być główną, tzn. która ma być wyświetlana pod Naszym nickiem na forum.

b) Stwórz postać - Po wybraniu tej opcji możemy stworzyć bohatera, którym będziemy prowadzić rozgrywkę w świecie Altaronu, na początku nadajemy naszemu bohaterowi imię, które nie może być dłuższe niż 17 liter i musi być zgodne z regulaminem gry, wybieramy naszej postaci płeć oraz jej pochodzenie Lewana lub Anan.

c) Stwórz klan - Jeżeli gramy z przyjaciółmi, lub chcemy poznać nowych ciekawych ludzi, możemy stworzyć własny klan i ich zaprosić. Aby stworzyć klan musimy posiadać status szlachecki następnie w interfejsie tworzenia klanu podać jego nazwę, wybrać naszą postać, która ma być liderem klanu, opcjonalnie ustawić dowolny opis klanu oraz wybrać dwóch zastępców, którzy również są posiadaczami statusu szlacheckiego.

d) Zmień hasło - Po wybraniu tej opcji zostaniemy poproszenie o podanie naszego aktualnego hasła do gry, następnie poniżej musimy wpisać nowe hasło jakiego chcemy od teraz używać do logowania się do gry oraz przepisać je poniżej dla potwierdzenia naszego wyboru. Od tej pory będziemy się logować do gry naszym nowo wybranym hasłem.

e) Zmień email - Po wybraniu tej opcji zostaniemy poproszeni o podanie nowego maila, którego chcemy od tej pory używać oraz o jego powtórzenie poniżej dla pewności, że nie popełniliśmy błędu podczas wpisywania. Nowy adres email musi zostać potwierdzony poprzez kliknięcie w link przesłany na ten adres. Zmiana zostanie zapisana po 30 dniach od dnia aktywacji. W tym czasie wyświetlony będzie odpowiedni komunikat, a wszelkie maile będą trafiać na stary adres. Dodatkowo, w każdym momencie będzie można anulować zmianę adresu.

f) Lista Wykroczeń - Dzięki tej opcji możemy zobaczyć czy na naszą postać zostały nałożone jakieś ostrzeżenia, od kogo je otrzymaliśmy, za co daną notkę/bana dostaliśmy i kiedy wygasa.

g) Kup status szlachecki - Opcja ta pozwala nam na zakup statusu szlacheckiego, aby to zrobić klikamy w "Kup Status Szlachecki", przycisk ten znajduje się na dole wyświetlonej strony, następnie należy dokładnie przeczytać regulamin oraz go zaakceptować. Zostanie wyświetlona wiadomość "Uwaga! Przy kupowaniu Statusu Szlacheckiego należy być wylogowanym z konta aż do potwierdzenia zakupu!", następnie musimy wybrać jeden z trzech możliwych sposobów zakupu: PayPal, Płatności.pl lub SMS. Po wybraniu sposobu zapłaty, wybieramy na jaki okres czasu chcemy zakupić status szlachecki i uiszczamy należność. Konto zostanie doładowane dodatkowymi dniami statusu szlacheckiego w ciągu 24 godzin od wpłaty.
3. Kiedy nastąpił oficjalny start serwera i jak długo serwer był tworzony? ^
Pierwsze informacje o projekcie Altaron pojawiły się na hunted.pl około 5 lat temu, oficjalny start serwera datowany jest na 23 kwietnia 2011 roku.
4. Dlaczego nie istnieje zakładka 'kto jest online', nie ma opisanych questów i nie ma mapy respawnów?^
Altaron jest typowym serwerem RPG. Chodzi o czerpanie przyjemności z gry, poznawanie zadań wraz z przyjaciółmi i miłą zabawę. Twórcy gry nie chcieli, aby Altaron był grą prostą, główny nacisk został położony na grę zespołową oraz wykonywanie zadań, z tego samego względu nie powstała, tzw. mapa respawnów, gdyż odkrywanie mapy stanowi element urozmaicający rozgrywkę. Jedyną mapę na jakiej znajdziecie podpowiedzi dotyczące występowania potworów jest ta mapa.
5. Jak zmienić postać wyświetlaną przy nicku na forum? ^
Na stronie głównej, po zalogowaniu klikamy w "Postać", następnie klikamy w przycisk 'uczyń główną'.
6. Co jaki czas następują update'y? ^
Update'y w Altaronie występują nieregularnie, wszystko zależy od tego jak wiele nowinek zamierzamy wprowadzić do gry oraz jak długo zajmie testowanie poszczególnych etapów prac. Cały czas staramy się uaktualniać grę, lecz często problemy techniczne jak i różne inne przypadki losowe opóźniają terminy, które sobie planujemy. Z tego właśnie powodu żadne dane odnośnie dat update'ów nie są podawane do wiadomości publicznej.

7. Gdzie mogę sprawdzić ofertę poszczególnych NPC i znaleźć informacje o przedmiotach? ^
Wszelkie informacje dotyczące ofert poszczególnych NPC zarówno jeśli chodzi o przedmioty jak i o czary oraz zestawienie wszelkich przedmiotów dostępnych w grze znajdziesz na oficjalnej wikipedii Altaronu.
8. Co się stanie, gdy liderowi klanu skończy się status szlachecki? ^
W chwili, gdy lider naszego klanu traci status szlachecki musi w swoje miejsce powołać nowego lidera posiadającego status szlachecki, jeżeli tego nie uczyni, klan zostanie rozwiązany po 3 dniach.
9. O której godzinie następuje zapis serwera? ^
Zapisy serwerów odbywają się codziennie rano o godzinie 7:40 UTC.

Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FAQ - dziennik.PNG
Wyświetleń:	32212
Rozmiar:	33.7 KB
ID:	2134  

__________________
Mamy jeszcze ryby lądowe w sosie owocowym...
– Że co?
– Ślimaki winniczki w marchewce!
Andrzej Pilipiuk, Trucizna.

Ostatnio edytowane przez pregusia ; 02-02-22 o 13:11.

 
Avatar Slythia
Slythia
Zarejestrowany: Wrz 2009
Postów: 2,396
Odwiedzin: 179058
Stare 12-10-17, 10:08   #2
Catthon
Lubię placki
 
Avatar Catthon
 
Zarejestrowany: Lis 2012
Postów: 2,264
Domyślnie

FAQ zostało zaktualizowane. Proszę o zgłoszenia na pw, jeżeli coś Waszym zdaniem jest do poprawy lub przydałoby się dodać.
Catthon jest nieaktywny  
Zamknięty Temat


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:36.


Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin