Altaron

Witaj w Altaronie!

Znajdujesz się na krawędzi między światem realnym,
a magicznym Altaronem. Zrób krok do przodu i przeżyj
niesamowitą przygodę!

Connect with Facebook

Wróć   Forum Altaron.pl > Altaron.pl > Poradniki

Krótka Wiadomość
[2023-05-02 14:55] Wprowadziliśmy kolejne drobne zmiany i poprawki. Przed zalogowaniem się do gry prosimy o pobranie najnowszej wersji klienta. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową listą zmian.

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stare 09-01-13, 17:59   #1
Skróty używane do komunikacji
Prenton Prenton jest nieaktywny 09-01-13, 17:59

Jak dobrze wiadomo, nikomu nie chce się pisać 100-literowych wyrazów. Dlatego powstały skróty. Zwykle są one wzięte z angielskiego, za sprawą Tibii. Niestety nie wszyscy się orientują w tychże skrótach, więc postanowiłem wymienić najważniejsze i opisać co oznaczają.
Nie ma co się rozpisywać, lepiej od razu przejść do konkretów.


OGÓLNE
  • LVL (ang. Level-Poziom)-to chyba wszyscy wiedzą co znaczy. Jest to poziom naszej postaci.
  • EXP (ang. Experience-Doświadczenie)-jest to doświadczenie, które zdobywamy przez zabijanie potworów i robinie misji. Polscy gracze odmienili sobie skrót exp i stworzyli z niego czasownik. Stąd spolszczone „expić”.
  • MLVL (ang. Magic Level-Poziom Magii)-w Altaronie występuje pod nazwą Poziom Magii. Jest to stopień zaawansowania naszego posługiwania się magią. Od niego zależy jak mocno się uleczymy, czy zaatakujemy kogoś czarem ofensywnym.
  • SKILL (ang. Skill-Umiejętność)-jest to poziom umiejętności w danej dziedzinie (oprócz Poziomu Magii, który ma odrębny pasek). Tyczy się to głównie walki bronią jednoręczną i dwuręczną, walki dystansowej i obrony tarczą, ale również zręczności i alchemii. Tutaj tak samo stworzono czasownik od angielskiej nazwy „skillować’.
  • DMG (ang. Damage-Obrażenie)-są to obrażenia zadawane przeciwnikowi.
  • HIT (ang. Hit-Uderzenie)-jest to po prostu uderzenie. Zwykły cios.
  • PACC (ang. Premium Account-Konto Premium) -jest to konto premium. W Altaronie zwie się Statusem Szlacheckim. Stąd wziął się też skrót „SS”, określający to samo.
  • GH (ang. Guild House-Dom Gildyjny)-jest to ogromna posiadłość, znacznie większa od zwykłego domu. W Altaronie nazywa się rezydencją.
  • TRAP-jest to sytuacja w której dana postać jest zablokowana ze wszystkich stron i nie ma możliwości ucieczki.
  • DP-depozyt. Często się też używa nazwy „depo”
  • HOT (ang. Hotkey-Skrót) -jest to skrót od angielskiej nazwy „Hotkey”. Ustawia się tutaj szybkie używanie czarów jak i mikstur. W Altaronie nazywa się to po prostu skrótem.
  • AFK (ang. Away From Keyboard-Z dala od klawiatury)-jest to sytuacja w której ktoś jest zalogowany, ale nie ma go przy komputerze.
  • SQM (ang. Square Meter-Metr Kwadratowy)-jest to powierzchnia 1 kratki.
  • WASTE (ang. Waste-Tracić)-strata pieniędzy na expieniu. Zachodzi w przypadku, gdy wydamy więcej na przygotowanie się niż zarobimy.
  • NOOB-jest to osoba, która źle wpływa na grę. Denerwuje innych graczy i psuje klimat gry.
  • K-oznacza tysiąc. Ma również 2 znaczenie i oznacza OK.
  • HUNT(ang. Hunt-Polowanie)-jest to po prostu polowanie na potwory, ale bardzo często jest używane jako wyrok na jakiegoś gracza. Często możemy usłyszeć słowo „hunted”, gdy ktoś komuś grozi.
RUNY
  • SD (ang. Suddenly Death-Nagła Śmierć)-jest to runa zadająca potężne obrażenia od śmierci. Nazwa wzięła się oczywiście z Tibii, a w Altaronie nosi nazwę „Pocisk Śmierci”.
  • MW (ang. Magic Wall-Magiczna Ściana)-w Altaronie nosi nazwę Ściany Mocy. Jest to runa, która tworzy magiczny klocek na obszarze 1 kratki, przez który nie da się przejść.
  • IH (ang. Intense Healing Rune-Runa Intensywnego Leczenia)-runa tworzona przez magów do początkowego leczenia. Później jest zastępowana UH-em. W Altaronie nosi nazwę „Leczenie Runiczne”.
  • UH (ang. Ultimate Healing Rune-Runa Ostatecznego Leczenia)-runa tworzona przez duchownych. Jest bardzo silna w użyciu. Zazwyczaj potrafi wyleczyć wszystkie nasze rany. W Altaronie nosi nazwę „Większe Leczenie Runiczne”.
  • GFB (ang. Great Fireball-Wielka Kula Ognia) -jest to runa zadająca obszarowe obrażenia od ognia. W Altaronie nazywa się „Kula Ognia”.
PRZEDMIOTY
  • ITEM (ang. Item-Przedmiot)-jest to np. jakaś broń czy zbroja.
  • EQ (ang. Equipment-Ekwipunek)-chodzi tu głównie o przedmioty, które mamy założone na sobie.
  • UTAMKA-jest to pierścień magicznej tarczy. Nazwa wzięła się od czaru „Utamo Vita”, który działał na tej samej zasadzie w Tibii.
  • BP (ang. Backpack-Plecak)-zwyczajny plecak z 20 miejscami na przedmioty.
  • PARCEL-są to skrzynie i paczki oraz wszystko na co można wejść (gdy na to wejdziemy znajdujemy się wyżej)
  • MANAS-jest to mikstura many, niezależnie od wielkości.
CZARY
  • UE (ang. Ultimate Explosion-Ostateczny Wybuch)-jest to potężny czar dostępny od 80 lvla dla elementalistów. W Altaronie nosi nazwę Burzy Ognia.
  • NUTKI-jest to czar „Efo Oreh” dostępny dla nekromantów. Nazwa wzięła się od nut pojawiających się podczas używania czaru.
PVP

  • PZ (ang. Protection Zone-Strefa Ochrony)-nie można wtedy wejść do strefy ochronnej.
  • PK(ang. Player Killer-Gracz zabójca)-jest to osoba posiadająca białą czaszkę. Dostaje się wtedy pz.
  • RS(ang. Red Skull-Czerwona Czaszka)-dostajemy ją gdy zabijemy przynajmniej 3 graczy dziennie, 5 tygodniowo, albo 10 miesięcznie. Możemy z nią wejść do strefy bezpiecznej i w każdej chwili zaatakować innego gracza, dostając wtedy jednak pz.
POTWORY

  • MOOB-jest to każda istota za którą dostajemy exp, gdy ją zabijemy.
  • LUROWANIE-jest to zaciąganie potworów w jedno miejsce. Zazwyczaj ma to na celu odciągnięcie jednego potwora od ich większej liczby, aby go łatwiej zabić.
  • GS(ang. Giant Spider-Ogromny Pająk)-określa się nimi mysmenie.
  • ROT(ang. Rotworm) -jest to potwór, który występuje w Altaronie pod nazwą czerwia.
  • CYC(ang. Cyclops-Cyklop)-jest to skrót od angielskiej nazwy Cyklopa.
  • WRL(ang. Warlock-Czarnoksiężnik)-potężny moob, atakujący magią.
  • DRAG(ang. Dragon-Smok)-po prostu smok.
  • WIWKA-wiwerna
SŁOWNICTWO

  • OMG(ang. Oh My God-O Mój Boże)-używane przez graczy kiedy zostaną zdołowani.
  • SPX-jest to skrót od polskiego słowa "spokojnie". Przerobiono je na "spox", a następnie usunięto „o” i powstał skrót.
  • ZW-to także polski skrót. Powstał od pierwszych liter „Zaraz Wracam”.
  • BB(ang. Bye Bye-Papa) -piszemy tak kiedy się z kimś żegnamy.
  • GZ-gratulacje. Często używany, aby pogratulować koledze wbicia lvla.
  • THX(ang. Thanks-Dzięki) -po prostu dziękuję.
  • W8(ang. Wait-Czekaj) -piszemy, jeżeli chcemy aby ktoś na nas poczekał.
  • PLS(ang. Please-Proszę) -zwyczajne proszę.
  • JJ-są to pierwsze litery „Już Jestem”.
Możliwe, że nie wypisałem wszystkich skrótów używanych w grze, ale mam nadzieję, że pomoże to zrozumieć niektórym graczom co inni do nich mówią.

Pozdrawiam:)

Ostatnio edytowane przez Prenton ; 16-01-13 o 23:11.

 
Avatar Prenton
Prenton
Zarejestrowany: Lut 2012
Postów: 36
Odwiedzin: 41151
Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 18:08   #2
Slythia
 
Avatar Slythia
 
Zarejestrowany: Wrz 2009
Postów: 2,396
Domyślnie

Popraw lekko estetykę. Więcej odstępów, użyj listy punktowanej zamiast myślników.
__________________
Mamy jeszcze ryby lądowe w sosie owocowym...
– Że co?
– Ślimaki winniczki w marchewce!
Andrzej Pilipiuk, Trucizna.
Slythia jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 18:36   #3
Prenton
 
Avatar Prenton
 
Zarejestrowany: Lut 2012
Postów: 36
Domyślnie

Oczywiście. Wszyscy muszą zrozumieć, że moje prace są gotowe tak około 30 minut po wystawieniu na forum. W tymże czasie spostrzeżę wszystkie niedociągnięcia i będę mógł je poprawić.
Prenton jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 18:39   #4
mikus
 
Avatar mikus
 
Zarejestrowany: Sty 2012
Postów: 195
Domyślnie

Waite- czekaj :\
gf- GFB
UE- nie lepiej odrazu AOE?
Nq- Brak :[
Wiwerna!!!
ww-Wrong Window
Sec-Seccond please, sekunde prosze
Duuzo brakow moim zdaniem.

Reszta nice. :)
__________________
Było ich 10, a ja ich okrążyłem zbanowałem.

Chuck Norris Sg Merv

Ostatnio edytowane przez mikus ; 15-01-13 o 08:06
mikus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 18:59   #5
Attax
 
Avatar Attax
 
Zarejestrowany: Paz 2011
Postów: 400
Domyślnie

-noob-jest to osoba, która źle wpływa na grę. Denerwuje innych graczy i psuje klimat gry.

Noob jest to osoba, która wymądrza się na tematy o których nie ma bladego pojęcia, nawet podczas dyskusji gdy zostają przełożone niepodważalne argumenty na to iż "Noob" jest w błędzie, to i tak nie będzie się do tego potrafił przyznać, ostatecznie zacznie wyzywać Cie od noobów.

Newbe - jest to początkujący gracz, który chce się czegoś dowiedzieć i jest świadomy swojej niewiedzy na dane tematy, chętnie słucha innych, prosi o pomoc.
Attax jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 19:10   #6
Prenton
 
Avatar Prenton
 
Zarejestrowany: Lut 2012
Postów: 36
Domyślnie

Nie rozumiem o co chodzi z tym czekaj. Za gf przepraszam nie dopisałem po prostu "b". Pisze się wywerna, albo wiwerna, to bez różnicy. Tutaj wszyscy mówią UE, więc nie widzę powodu by zmieniać na AOE. A nq już sobie odpuściłem po prostu.

Cytat:
Napisał Attax Zobacz post
-noob-jest to osoba, która źle wpływa na grę. Denerwuje innych graczy i psuje klimat gry.

Noob jest to osoba, która wymądrza się na tematy o których nie ma bladego pojęcia, nawet podczas dyskusji gdy zostają przełożone niepodważalne argumenty na to iż "Noob" jest w błędzie, to i tak nie będzie się do tego potrafił przyznać, ostatecznie zacznie wyzywać Cie od noobów.

Newbe - jest to początkujący gracz, który chce się czegoś dowiedzieć i jest świadomy swojej niewiedzy na dane tematy, chętnie słucha innych, prosi o pomoc.
Twój opis nooba to po prostu rozwinięcie mojego. Ostatecznie i tak źle wpływa na grę, denerwuje innych graczy i psuje klimat gry. Dobrze, że przypomniałeś o newbie, bo zapomniałem. Niestety jest bardzo często mylony z noobem, a to może zrazić do gry część nowych graczy, którzy zostaną niewinnie nazwani noobami.
Prenton jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 19:12   #7
mikus
 
Avatar mikus
 
Zarejestrowany: Sty 2012
Postów: 195
Domyślnie

UE to stary czar z Tibii. Aoe to czar obszarowy.

[...] :| Wait ( w8 ), nie waite.
__________________
Było ich 10, a ja ich okrążyłem zbanowałem.

Chuck Norris Sg Merv
mikus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 19:16   #8
Prenton
 
Avatar Prenton
 
Zarejestrowany: Lut 2012
Postów: 36
Domyślnie

O rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi. Przepraszam bardzo.
Prenton jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 19:18   #9
Tyrond
 
Avatar Tyrond
 
Zarejestrowany: Maj 2011
Postów: 254
Domyślnie

Mikus, ale tutaj się mówi UE, przyjęło się i tyle. Nie widziałem na serwie pvp ktoś pisał AOE tylko zawsze mówi się UE.
Tyrond jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 09-01-13, 19:22   #10
Slythia
 
Avatar Slythia
 
Zarejestrowany: Wrz 2009
Postów: 2,396
Domyślnie

Nadal nie ma ładniejszej listy od myślników :>.
__________________
Mamy jeszcze ryby lądowe w sosie owocowym...
– Że co?
– Ślimaki winniczki w marchewce!
Andrzej Pilipiuk, Trucizna.
Slythia jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:33.


Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin